Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Inkább spórolnak a nők a magánszülészetre, minthogy állami kórházban szüljenek

Egyre népszerűbb a magyar nők körében a magánszülészet: a legfrissebb adatok szerint Budapesten már minden ötödik baba magánkórházban születik, ennek pedig komoly háttere van.

...svg content...Fotó: Unsplash/Jonathan Borba
Belföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A szeretlekmagyarorszag.hu által szemlézett friss kutatás eredményei szerint a tavalyi évben ugrásszerűen növekedett, s közel másfélszeresére emelkedett a magánklinikán szülő anyukák száma, az adatok alapján pedig Budapesten minden ötödik baba magánszülészeten jön világra.

A portál arra volt kíváncsi, hogy az állapotos nők miért választják inkább a magánklinikákat az állami intézmények helyett; mivel nyújtanak többet ezek a klinikák; s mi az, amiben az állami egészségügyi ellátórendszer még mindig verhetetlen. Szakértőket és anyukákat is megkérdeztek a témában. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Több érv is a magánklinikák mellett szól

A 40 éves Tímea négy gyermeke közül az első egy budai állami kórházban, míg a további három baba magánklinikán született: Tímea elárulta, a magánklinikán az alapcsomagért legutóbb 700 ezer forintot fizetett, a szülésznő kiválasztásának díja pedig további 100 ezer forintot emésztett fel.

„Bár az állami kórház nem tűnt annyira ramatynak, mint azt elsőre gondoltam, meg sem közelítette a magán színvonalát. Egy tízes skálán kettesre értékelném”

– osztotta meg az édesanya.

Tímea elárulta, azért is esett a választása a magánklinikára, mert a második várandósságát megelőzően inszemináción esett át, éppen ezért ügyelt arra, hogy a lehető legjobb intézményben hozhassa világra gyermekét:

„Ott nem találkoztam olyan szülésznővel, aki ne lett volna kedves és segítőkész. Mindenki foglalkozott velem, nem éreztem magam egy futószalagra téve. Nem kellett pénzt dugdosni az orvos zsebébe, mivel a teljes összeg őt illette, és egyébként is volt benne elhivatottság.”

Az édesanya rámutatott, a tisztaság és az atmoszféra is bizalmat keltett benne, hiszen egy pillanatra sem fogta el az a lehangoló érzés, mely mindenki hatalmába kerít, amikor belép egy állami kórházba. Elmondása szerint bármit kért, azonnal hozták, s rámutatott, minden kismamát egy legfeljebb kétágyas szobában helyeztek el.

Egyetlen negatívumot azonban megosztott a magánszülészet kapcsán: koraszülés esetén nem tudták volna vállalni a szülés levezetését:

„Az állami kórházban hajlamosak sürgetni és sok szempontból beleavatkozni a szülésbe. Persze, ez néha orvosilag indokolt, de nem minden esetben. Ha fizet az ember egy szolgáltatásért, elvárhatja, hogy a szülés háborítatlan legyen.”

Miért egyre népszerűbbek a magánklinikák?

Egy friss, nem reprezentatív kutatás szerint a magánklinikákon szülő nők 87 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezik, ám ez csak egy tényező. Lengyel Lívia közgazdász, a “TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben” című kiadvány szerkesztője ugyanis rámutatott:

„A pandémia idején szerepet játszott a döntésben a koronavírustól való félelem, és az, hogy a közkórházakban sokszor akadályozott volt az ellátás. Ám az igazi fordulatot a hálapénz 2021-es kivezetése jelentette, amivel ellehetetlenült a szabad orvosválasztás.”

Kifejezetten sokan azért választják inkább a magánklinikákat, mert egy császáros szülés után következő gyermeküket természetes úton szeretnék világra hozni, a magánellátásban pedig jelentősen könnyebb olyan orvost találni, aki nyitott erre, ellenben az állami kórházakkal, ahol a legtöbb esetben az anyukák még csak fel sem merik hozni a témát.