Szakértő: a gáz árának ingadozása miatt nem csökken a számla
Állítása szerint a világpiaci ár most valóban alacsonyabb a korábbinál, de még így is nagyon magas, s ez több folyamat együttes következménye.
Folyamatosan érkeznek a hírek arról, hogy csökken a gáz világpiaci ára, s emiatt sokan egyre optimistábban tekintenek a közelgő téli időszakra, azonban többekben felmerül a kérdés, ha minden ilyen jól alakul, vajon miért nem csökken a különböző intézmények gázszámlája.
Ennek kapcsán Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágának vezetője elmondta, az egyetemes szolgáltatást igénybe vevő kisfogyasztók egy hatóságilag megállapított, rögzített árat fizetnek (függetlenül a piaci ár aktuális változásaitól).
Ez megvédi a fogyasztókat a változékonyságtól, valamint jelentős megtakarítást tesz lehetővé számukra, azonban a szabadpiaci fogyasztók az energiakereskedőkkel szerződnek, s ez különböző feltételek mellett, különböző időszakokra szól.
Ha pedig egy iskolának vagy önkormányzatnak nem csökken a gázszámlája, amikor az azonnali árak lefelé mennek, az azért van, mert az intézmény kereskedője nem feltétlenül ugyanazon a piacon szerzi be a gázt.
A szerződés alapján a kereskedő egy adott időszakra fedezi a fogyasztó földgázigényeit, amelyhez előre beszerzi a szükséges mennyiséget, később pedig leszállítja, miközben egy árazási metódusban is megállapodnak, vagyis ettől függ, hogy végül mennyit kell majd fizetni.
Több dolog áll a háttérben
Hortay Olivér emellett azt is elmagyarázta, bár a világpiaci ár most valóban alacsonyabb a korábbinál, de még így is nagyon magas, ez pedig több folyamat együttes következménye – derül ki a Mandiner beszámolójából.
Egyrészt nagyon kedvező az időjárás Európában, ami csökkentette a keresletet, a magas árak pedig jó néhány céget kényszerítettek a termelésük korlátozására vagy beszüntetésére, így a gázigények is redukálódtak, ez azonban egy gazdasági válsághoz vezet.
A kínálati oldalt az is befolyásolja, hogy mivel nagyobb mennyiségű cseppfolyósított földgáz érkezett az EU-ba, a tározókat is sikerült gyorsabban feltölteni, ám az időjárás sem lesz mindig enyhe, ha pedig a kereslet tovább csökken, a gazdasági válság is mélyül.
A szakértő hozzátette, a gáz jelentős része még akkor lett betárazva, amikor az orosz gázszállítások közel zavartalanok voltak, s ez jövőre nem igazán lesz megoldható, így „az európai energiaprobléma egyáltalán nem oldódott meg”.