Míg a NATO fegyverekkel, rakétákkal és tankokkal segíti az ukrán fegyveres erőket, addig a közösségi médiában megalakult egy netsereg, mely információs háborút vív NAFO néven: North Atlantic Fella Organisation, vagyis az Észak-atlanti Haverszervezet elnevezéssel.
A NAFO tagjai a Twitteren üldözik az orosz tisztviselőket, és minden alkalommal, amikor egy oroszt hazugságon kapnak a háború kapcsán, rendre Shiba Inus mémekkel szórják meg őket – a mémeken túl azonban nemes célt is kitűztek, és hatalmas összegeket gyűjtöttek össze, hogy lőszert és harci járműveket vásároljanak az ukrán erőknek.
Mindemellett abban is segédkeznek, hogy a háború továbbra is globális reflektorfényben maradjon: a NAFO egyetlen, kifejezetten az orosz hadsereget és tisztviselőket kifigurázó Twitter-felhasználóból mára egy több ezer fős globális online jelenséggé nőtte ki magát, és olyan magas rangú politikusokkal van kapcsolatban, mint Ben Wallace brit védelmi miniszter és Kaja Kallas észt miniszterelnök.
A NAFO egyik tagja, egyben az amerikai hadsereg egyik veteránja a Sky Newsnak nyilatkozva úgy fogalmazott munkásságukról:
A mintegy 100 főből álló netsereg éjjel-nappal azon dolgozik, hogy friss Shiba Inu mémeket készítsen hálából azoknak, akik Ukrajnának adományoznak. A Twitter-felhasználók képernyőfotókat készítenek adományaikról, majd tweetjükben egy #fellarequest hashtaggel jelzik, hogy milyen mémet szeretnének – a NAFO-tagok pedig eleget téve kérésnek, közzéteszik a legújabb mémeket.
Felmerülhet a kérdés, hogy milyen valós hatást értek el a srácok, ezt pedig a több mint egymillió dolláros adománygyűjtés is megválaszolja: az egyik „haver” megosztotta, működésük óta már segítettek az ukrán egységeknek életmentő felszerelésekhez jutni, amivel egyébként nem rendelkeznek, legyen szó testpáncélról, drónokról, füldugókról, vagy épp elsősegélykészletekről.
A NAFO által összegyűjtött pént jelentős részét a Grúz Légiónak adományozták, egy külföldi önkéntes egységnek, mely már 2014 óra harcol Ukrajnában a keleti fronton.
A netsereg főként arról híresült el, hogy masszív online szóváltásokat tett a gyakran nagyotmondó orosz tisztviselőkkel, főként Mihail Uljanov diplomatával, aki megszegte az internet egyik legfontosabb íratlan szabályát: soha ne keveredj vitába valakivel, aki kigúnyolt.
A NAFO társalapítója, Matt Moores úgy fogalmazott, a csoport „világszerte mindenkinek – aki érdeklődik és rendelkezik internetkapcsolattal – lehetőséget ad a részvételre”. Meglátása szerint a csoport ereje abban rejlik, hogy nem arra fókuszálnak, hogy mondatról mondatra megcáfolják a hamis állításokat és vitatkozzanak arról, mi igaz és mi nem, hanem inkább „odamegyünk és azt mondjuk, „hé, ez hülyeség”.
Noha nem katonai szövetség, sőt, névadójuk, a NATO nyomán a NAFO-sok ugyanazon alapelveket vallják, nevezetesen az 5. cikkelyt:
A NAFO mára olyan elismert politikusok körében is népszerű, mint például az észt miniszterelnök, Kaja Kallas, aki a múlt hónapban azt tweetelte:
Ben Wallace brit védelmi miniszter is egészen közel került a NAFO-hoz, és egy róla és ukrán kollégájáról, Olekszij Reznyikovról készült mémre válaszul azt írta: