Sajátos tiltakozás: befalaznák a miniszterelnök irodáját a lengyel bányászok
Elmondásuk szerint a szénimport helyett a kitermelés növelésére kellene összpontosítani, ugyanis ezzel jelentősen hozzájárulhatnának az energiaválság kapcsán felmerülő gondok enyhítéséhez.
A lengyel bányászokat képviselő szakszervezetek aktivistái nemrégiben megpróbálták befalazni Mateusz Morawiecki miniszterelnök parlamenti irodájának bejáratát a sziléziai Katowicében, ezzel sajátosan kifejezve a nemtetszésüket.
Állításuk szerint azért bírálják Morawieckit, mert nem engedélyezi a szénbányászat felpörgetését Lengyelországban, ehelyett külföldről importálja a szenet, holott a kitermelés növelésével jelentősen hozzájárulhatnának az energiaválság kapcsán felmerülő gondok enyhítéséhez.
Az aktivisták szerint az üresen álló iroda havi több ezer zlotyba kerül
A miniszterelnök azonban tagadja, hogy a kormánya nem fordítana elegendő figyelmet a kérdésre, mondván, hogy „a szén ára miatt nem tud aludni éjszakánként”, emellett biztosra vette, hogy a problémát igazából Oroszország ukrajnai inváziója okozza.
Bogusław Ziętek, a WZZ Sierpień 80 szakszervezet elnöke erre azt felelte, hogy az aktivisták két hónapja minden héten megismétlik a tiltakozást a kormányfő katowicei irodája előtt, ám ő egyetlen egyszer sem tartózkodott ott.
Nincs elegendő szén az országban
Ennek fényében betonkeverővel és téglákkal felszerelkezve érkeztek a helyiség elé, azonban a rendőrség megakadályozta, hogy az eszközeikkel munkához lássanak, vagy hogy egyáltalán bejussanak az épületbe – írta a Notes from Poland.
Rafał Jedwabny, a Polska Grupa Górnicza (PGG), szénbányászati vállalat szakszervezetének vezetője „csalónak és gyávának” nevezte a miniszterelnököt, akit Anna Moskwa klímaügyi miniszterrel együtt azzal vádolt, miszerint hamisan állítják, hogy elegendő szénkészlet áll rendelkezésre az országban ahhoz, hogy azt megfizethető áron kínálják.
Ezért arra kérte a lakosságot, hogy „álljanak sorba az olcsó szénért” Morawiecki irodája előtt, ezzel bizonyítva a szakszervezet álláspontját, vagyis azt, hogy a kormány biztosítékai ellenére a háztartások egyharmada nehezen jut hozzá a tüzelőanyaghoz, holott azt használnák a fűtéshez.