Tudósok közelebb kerültek a diszlexia rejtélyének megoldásához
A Nature folyóiratban megjelent új tanulmány állítása szerint a tudósok megtalálták az emberi DNS olyan változatait, amelyek felelősek lehetnek a diszlexia kialakulásáért.
A tudósok elemzéseket végeztek, és rájöttek, hogy a rendellenesség túlnyomórészt örökletes, és a diszlexiás családtagokkal rendelkező emberek akár 70%-át is érintheti.
A kutatás során több mint 51 000, a rendellenességgel diagnosztizált felnőtt adatait használták fel, így tesztelték a genetikai variánsokat, hogy végül felfedezzék azt a 42 variánst, amelyek felelősek lehetnek a problémáért.
„Eredményeink azt mutatják, hogy a közös genetikai eltérések nagyon hasonló hatással vannak a fiúkra és a lányokra, és hogy genetikai kapcsolat van a diszlexia és a kétkezűség között. Korábbi munkák azt sugallták, hogy egyes agyi struktúrák megváltozhatnak a diszlexiás embereknél, ám eddig nem találtunk bizonyítékot arra, hogy a gének minderre magyarázattal szolgálnak”, mondta a tanulmány szerzője, Michelle Luciano, az Edinburgh-i Egyetem doktora.
A kutatás során szerzett adatok alapján az is bizonyítást nyert, hogy a diszlexia egyformán jelentkezik a férfiaknál és a nőknél.
A tudósok azt állítják, hogy négy adatsorból képesek voltak megjósolni az olvasási és helyesírási készségeket gyermekeknél és felnőtteknél, azonban továbbra sincs meg a szükséges pontosság a diagnózisok felállításához. Úgy vélik azonban, hogy további vizsgálatok segíthetnek abban, hogy kialakuljon egy információs bázis a témában, és ezáltal létrejöjjön egyfajta felismerési és kezelési mód a diszlexiás gyermekek számára.