Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

„Zéróhoz egészen közeli” GDP-növekedést jósolnak jövőre az euróövezetben

Sorra minősítik le a pénzügyi szektor vállalatait a harmadik negyedévben, a globális előrejelzések sem mutatnak túl jól.

...svg content...Fotó: Twenty20/Chawki
Külföld

Takács Petra

Szerkesztő

Gyorsult a globális pénzügyi szektor vállalatainak leminősítési folyamata az idei harmadik negyedévben, elsősorban a romló világgazdasági kondíciók miatt – áll a Fitch Ratings Londonban ismertetett friss negyedéves banki körképében.

A nemzetközi hitelminősítő a tanulmány szerint a szeptemberrel zárult három hónapban 366 minősítési eljárást végzett bankok, nem banki jellegű pénzügyi szolgáltatók és biztosítótársaságok körében, és ezek 14 százaléka volt leminősítés, az osztályzatjavítások aránya ugyanakkor nem érte el az 5 százalékot. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

A Fitch által a globális pénzügyi szektorban végrehajtott minősítési változtatások 60 százaléka szuverén osztályzati módosításokhoz kötődött. Júliusban például a cég „B”-ről egy fokozattal „B mínusz”-ra – mélyen a spekulatív sávba – rontotta Törökország államadósság-kötelezettségeinek besorolását, és abban a hónapban a pénzügyi szektort érintő negatív minősítési lépések kétharmadának közvetlen oka ez volt – áll a Fitch Ratings tanulmányában.

A magyar bankok változatlanul stabilnak számítanak

A cég kiemeli ugyanakkor, hogy egyedül Brazília osztályzati kilátásának stabilizálásához a júliusban végrehajtott pozitív pénzintézeti minősítési lépések 30 százaléka kapcsolódott.

A tanulmány a nem államadós-besorolási módosításokhoz kötődő minősítési lépések között felidézi, hogy a Fitch Ratings a harmadik negyedévben két lengyel bankot leminősített, miután a lengyel kormány fizetési moratóriumot hirdetett a helyi valutában fennálló lakossági jelzáloghitelekre, és ez komoly költségekkel terheli a lengyel bankokat.

A Fitch által a magyar bankok körében végrehajtott harmadik negyedévi minősítési lépések mindegyike osztályzati megerősítés volt változatlan stabil kilátással: a cég így járt el a K&H Bank, a CIB és az Erste Bank Hungary esetében.

A globális prognózis viszont baljós

A Fitch Ratings a romló világgazdasági kondíciókra hivatkozva jelentősen rontotta legutóbbi globális előrejelzését. Harmadik negyedévi, markánsan felülvizsgált prognózisában a hitelminősítő közölte: 2022-re 2,4 százalékos, 2023-ra 1,7 százalékos növekedési ütemet valószínűsít a világgazdaságban.

A cég a globális GDP-érték idei növekedésére szóló előrejelzését 0,5 százalékponttal, a jövő évi világgazdasági növekedésre adott becslését egy teljes százalékponttal csökkentette az előző negyedéves prognózisához képest.

A Fitch londoni elemzői az Egyesült Államokban és az euróövezetben jövőre „zéróhoz egészen közeli” GDP-növekedést – az euróövezetben valójában enyhe, 0,1 százalékos egész éves átlagos visszaesést -, Kínában az idén mindössze 2,8 százalékos, jövőre is csak 4,5 százalékos gazdasági bővülést várnak.

2023-ban a recesszió szélén leszünk

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics októberi előrejelzésében közölte: elsősorban a reálbérekre nehezedő nyomás, az emelkedő kamatok, valamint a befektetési eszközök és a lakóingatlanok áreséséből eredő negatív vagyoni hatások miatt azzal számol, hogy az Egyesült Államok, Kanada, az euróövezet és Nagy-Britannia egyaránt recesszióba kerül 2023-ban.

Az Oxford Economics ennek figyelembevételével jövőre mindössze 2 százalékos világgazdasági növekedést vár a nyáron valószínűsített 2,8 százalék helyett.

A ház londoni elemzői közölték: felülvizsgált prognózisukból az következik, hogy a világgazdaság 2023-ban a recesszió szélére sodródik az általánosan elfogadott kritériumok alapján, amelyek szerint két egymást követő negyedéves GDP-visszaesés esetén állapítható meg a recesszió bekövetkezte.

MTI