Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Volt amerikai tábornok: „nagyon valószínűtlen”, hogy Putyin nukleáris fegyvert vet be

Egy nyugalmazott amerikai tábornok kijelentette, meglátása szerint „nagyon valószínűtlen”, hogy Putyin valóban nukleáris fegyvereket akarna bevetni az orosz-ukrán háborúban.

...svg content...Az orosz védelmi minisztérium által közreadott videóról készített képen interkontinentális ballisztikus rakéta kilövésére nyomja meg a gombot egy orosz tengeralattjáró haditengerésze az orosz nukleáris erők gyakorlatán 2022. október 26-án, az Ukrajna elleni orosz háború alatt. A Vlagyimir Putyin orosz elnök által videokonferencia keretében megtekintett gyakorlatokon ballisztikus rakétákat és robotrepülőgépeket lőttek ki, és a Kreml szerint az összes célba talált. MTI/AP/Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Ben Hodges korábban, 2014 és 2017 között az amerikai hadsereg európai parancsnokaként szolgált, a Kyiv Postnak nyilatkozva pedig szerdán úgy fogalmazott, noha „nagyon komolyan” veszi egy esetleges nukleáris háború fenyegetését, arról már nincs meggyőződve, hogy a Kreml valóban ilyen drasztikus döntést hozna, még akkor sem, ha Putyin hadserege újabb területek felett veszíti el az ellenőrzést.

A Newsweek a nyugalmazott tábornokot idézve azt írja: Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

„Oroszországnak valóban több ezer nukleáris fegyvere van, és tényleg nagyon komolyan veszem ezeket a fenyegetéseket, de nagyon valószínűtlennek tartom, hogy ténylegesen bevetnék a nukleáris fegyvereket, hiszen minden negatív következménnyel számolniuk kellene. És ezt szerintem a Kreml és az orosz vezérkar is tudja.”

Hodges azt is megosztotta, szerinte milyen stratégiai hibákat követett el a Kreml a háború során, kezdve azzal, hogy Oroszország úgy indította el ezt a háborút, hogy feltételezte, az orosz hadseregnek „hatalmas előnye van” az ukrán fegyveres erőkkel szemben.

A nyugalmazott amerikai tábornok szerint Oroszország második stratégiai hibája az volt, hogy az orosz vezetés azt is feltételezte, hogy „bármilyen fájdalmat vagy büntetést” is vonna maga után Ukrajna lerohanása, még mindig megéri, ha Oroszország „megkapja, amit akar”.

Hodges rámutatott, az oroszok „el akarták pusztítani Ukrajnát, mint államot”, s bár volt egy olyan céljuk is, hogy ténylegesen megszerezzék a Krímet és biztosítsák a félsziget feletti orosz ellenőrzést, az igazi célja Putyinnak az volt, hogy „megszabaduljon Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kormányától”, de legalábbis megtörjék az ukrán kormányt, hogy úgy táncoljanak, ahogy Oroszország fütyül.

A részleges mozgósítás nagy hiba volt

A volt tábornok megjegyezte, Putyin nemrég elrendelte a részleges mozgósítást Oroszországban, meglátása szerint azonban ez a lépés „katasztrofális” volt a Kreml számára, hangsúlyozva, hogy Oroszországnak mostanra megvan kötve a keze, hiszen már nincs lehetősége arra, hogy további csapatokat mozgósítson.

Hodges úgy véli, ma már nyilvánvaló, hogy az oroszok számára is világossá vált a részleges mozgósítás bejelentésével, hogy „Putyin elveszíti az irányítást Oroszországon belül”, rámutatva, hogy a bejelentés óta mintegy 500 ezer hadköteles korú orosz férfi hagyta el az országot, hogy elmeneküljön a besorozás elől. A tábornok szerint az oroszoknak „nincs gyomruk ehhez a harchoz”, kiemelve, hogy egyszerűen „nem akarnak ott lenni”.