Ausztrália és Japán elmélyíti a hírszerzési és katonai együttműködését
Ausztrália és Japán biztonsági paktumának az elsődleges célja Kína katonai felemelkedésének megakadályozása
Ausztrália és Japán megállapodott abban, hogy érzékenyebb hírszerzési információkat osztanak meg egymással, és elmélyítik a katonai együttműködést, majd aláírtak egy olyan biztonsági paktumot, amelynek célja Kína katonai felemelkedésének megakadályozása.
Fumio Kisida és Anthony Albanese miniszterelnökök a nyugat-ausztráliai Perth városában írták alá a megállapodást, amely egy 15 évvel ezelőtti, még a terrorizmus és a fegyverek elterjedése idején született egyezményt módosított – írja az AFP.
A szerződés értelmében a két ország megállapodott abban, hogy a katonai erők együtt fognak kiképzést tartani Észak-Ausztráliában, és „kiterjesztik és megerősítik az együttműködést a védelem, a hírszerzés megosztása terén” – közölték ausztrál tisztviselők.
Anélkül, hogy név szerint megemlítette volna Kínát vagy Észak-Koreát, Kihida azt mondta, hogy a megállapodás válasz az „egyre keményebb stratégiai környezetre”.
Japánnak és Ausztráliának is fejlett a technológiája, de kevés az ügynöke
Sem Ausztrália, sem Japán nem rendelkezik olyan tengerentúli hírszerzők és külföldi informátorok hadseregével, amelyek a globális kémkedés nagy ligáiban való szerepléshez szükségesek.
A szakértők azonban hozzáteszik, hogy mindkét ország nagyon fejlett technológiát tudhat magáénak, ha az elektronikus lehallgatási és csúcstechnológiájú műholdakat vesszük figyelembe.
Wakefield, az Ausztrál Nemzetközi Ügyek Intézetének igazgatója szerint a megállapodásnak szélesebb körű jelentősége is lehet, hiszen mintát adhat Japánnak a hírszerzési kapcsolatok felgyorsításához olyan országokkal, mint Nagy-Britannia.
Egyesek úgy látják, hogy a megállapodás egy újabb lépés afelé, hogy Japán csatlakozzon az Ausztrália, Nagy-Britannia, Kanada, Új-Zéland és az Egyesült Államok közötti nagyhatalmú Five Eyes hírszerző szövetséghez.