Rejtélyes kék fénygömböket fotóztak a Nemzetközi Űrállomásról
A Föld légkörében feltűnő különleges fényjelenségeknek van magyarázata, bár meglehetősen ritka így együtt látni azokat.
A Nemzetközi Űrállomás asztronautája két kék fénygömböt is megörökített kameráján keresztül, melyet aztán a NASA központjába is továbbított. A fényfoltokat valójában két különálló jelenség eredményezte.
A fotó elkészültekor az űrállomás Délkelet-Ázsia felett haladt el, a két fénygömb közül pedig az egyik a Thai-öböl felett, a másik pedig messze a horizonton, a Dél-kínai-tenger közelében volt látható.
A NASA megfigyelőközpontjának a képhez fűzött megjegyzései szerint a Thai-öböl fénye villámlást örökített meg, míg a másik a Hold fénye a Föld légkörén keresztül nézve.
A légkör szórási hatása – amely miatt a nappali égbolt is kéknek tűnik – a LiveScience szerint a holdfényt az alatta zajló elektromos viharral azonos színűnek tüntette fel – számolt be róla a Newsweek.
„Ebben az esetben azért lehetett látni a villámot, mert volt egy rés a felhők tetején. A szokásos felhő-föld villámok mellett vannak olyan villámok is, amelyek nem érik el a földet” – magyarázta a Newsweeknek Tero Mielonen, a Finn Meteorológiai Intézet Kelet-Finnországi Légkörkutató Központjának vezető kutatója.