ENSZ: az egymást átfedő globális sokkok nehezítik az afrikai éhezés felszámolását
Az ENSZ megkongatta a vészharangot: sürgős segélyezésre van szükség, ugyanis a globális felmelegedés, a koronavírus-járvány, a konfliktusok, valamint az egyre növekvő üzemanyagárak okán milliók éheznek Afrikában.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) figyelmeztetett, az afrikai éhezés megoldása érdekében tett évtizedes erőfeszítések most megtorpantak, ugyanis a kontinens helyi konfliktusokkal, az éghajlati válsággal, valamint a globális gazdasági recesszióval küzd – számolt be a Guardian.
Az ENSZ által közzétett adatok alapján Afrikában tavaly mintegy 278 millió ember – tehát a teljes lakosság egyötöde (!) – éhezett, ami az azt megelőző év adataihoz képest 50 millió fős növekedést jelent. A jelenlegi tendenciák alapján, ha ez így folytatódik, 2030-ra várhatóan 310 millióra emelkedik az éhezők száma Afrikában.
Abebe Haile-Gabriel, a FAO főigazgató-helyettese és afrikai regionális képviselője úgy fogalmazott:
A szakértő az éhezők számának drasztikus növekedését „az Afrikát sújtó többszörös és egymást átfedő sokkoknak és elhúzódó válságoknak” tulajdonította, beleértve az éghajlati válságot, a koronavírus-járvány elhúzódó hatásait, a helyi fegyveres konfliktusokat, valamint az üzemanyagárak globális és jelentős mértékű növekedését, nem beszélve az orosz-ukrán háború globális gazdaságra gyakorolt hatásáról.