Párbeszéd: a megélhetési válságban a kormány nem segíti az embereket
A Párbeszéd képviselője nem rejtette véka alá véleményét, s kijelentette, a kormány semmit nem tesz azért, hogy segítsen a lakosságnak, miközben minden javaslatot leszavaz, ami elősegíthetné a megélhetési válság súlyosságának mérséklését.
Az Országgyűlés hétfői ülésén napirend előtti felszólalásukban az ellenzéki pártok képviselői több témában is megszólaltak, többek között szó esett a pedagógusokról, az energiaválságról, a globális nagyvállalatok megadóztatásáról és a kormány válságkezeléséről is.
A Párbeszéd képviselője, Jámbor András napirend előtti felszólalásában a megélhetési válságról, annak negatív hatásairól, valamint a kormány által eszközöl intézkedések hiányosságáról beszélt.
Jámbor András szerint a kormány hazudott a kampányban, amikor azt mondta, nem emelkedik senki rezsije, nem lesz adóemelés és nem lesznek megszorítások. A gazdasági nehézségeket a szankciókra fogja a kormány, holott az árstopok rendszerét a háború előtt hónapokkal vezették be – tette hozzá.
Mindent leszavaznak és semmit sem tesznek egy gazdasági és szociális válságban, a titkosszolgálatokra, a nemzeti konzultációra van pénz, de leszavazzák a tanárok béremelését, az alapvető élelmiszerek, a rezsi áfájának csökkentését – sérelmezte az ellenzéki képviselő.
Politikai alapon bocsájtották el a tanárokat
Szerinte politikai alapon bocsájtottak el a tanárokat, mert csak egy iskolában voltak kirúgások. Szóvá tette azt is, hogy a kormány nem vizsgálta ki a Völner-Schadl végrehajtói maffia ügyét. Kilakoltatási moratórium bevezetését sürgette.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a képviselőnek adott válaszában rámutatott arra, hogy a kormány a mostani rendkívüli helyzetben is ragaszkodik a rezsicsökkentéshez az átlagfogyasztásig, ami 181 ezer forintos támogatást jelent minden családnak.
Azt mondta, az ellenzéki pártok akarnak adót emelni, az árstopokat sem támogatják és egyetlen áfacsökkentésre vonatkozó javaslatot sem szavaztak meg. Kamatstop, benzinárstop, 181 ezer forintos rezsitámogatás, árstop az alapvető élelmiszerekre – összegezte a kormány intézkedéseit.
Az államtitkár úgy értékelt, a legtöbb uniós országnak szűk a költségvetési mozgástere, mert az elszálló energiaárak okozta helyzetet kezelni kell. Ez a helyzet egyértelműen a szankciós politika következménye – mondta.
Azt kérte az ellenzéktől, hogy támogassa a kormány szankciók elleni küzdelmét, és reményét fejezte ki, hogy az ellenzék külföldi szponzorai ezt megengedik.
(MTI)