Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Indonéziai futballtragédia egyik szurkolója: „sosem rettegtem még ennyire”

Az országban régóta problémát jelent a labdarúgással kapcsolatos erőszak, amelyet a csapatok közötti intenzív rivalizálás táplál.

...svg content...Fotó: Könnygázt vetnek be rendőrök a Kanjuruhan stadionban, az indonéziai Malangban 2022. október 1-jén. Az Arema Malang FC Perszebaja Szurabaja bajnoki labdarúgó-mérkőzés után a 3-2-re alulmaradó hazai csapat szurkolói elözönlötték a pályát, majd amikor a rendőrök megpróbálták könnygázzal szétoszlatni őket, mindenki a kijárat felé kezdett rohanni, és a lökdösődésben agyontaposták egymást az emberek. A zavargásokban legalább 180-an meghaltak és több mint százan megsérültek. MTI/EPA/H. Prabowo
Ázsia
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egyre több kérdés merül fel az indonéziai Kanjuruhan stadionban történt tragédia kapcsán, ahol legalább 174-en vesztették életüket, köztük 17 gyermek, valamint 320 fő megsebesült a menekülő nézők tömegében.

Az MTI szerint a zavargások azután kezdődtek, hogy a malangi Arema FC hazai pályán 3-2-re kikapott a szurabajai Perszebajától, emiatt a drukkerek üvegekkel és egyéb tárgyakkal dobálták meg a focistákat és a játékvezetőket, majd válaszokat követelve elözönlötték a pályát. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Ekkor a rohamrendőrök könnygázt vetettek be, holott a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) betiltotta azok használatát a stadionokban, a művelet viszont pánikot váltott ki az emberek körében, akik a kijárat felé kezdtek rohanni, és a kirobbant káoszban többen megfulladtak vagy összezúzódtak.

Egyes szemtanúk szerint a rendőrök nemcsak a pályán lévő drukkereket, hanem a lelátón maradt tömeget is célba vették a könnygázzal, és szinte senki sem tudott elmenekülni a kijáratokon keresztül, annyira túlzsúfolt volt a stadion.

„Azt hittem, hogy megfulladok a könnygáztól, folyamatosan égette a torkom, borzalmas volt. 20 év alatt egyszer sem tapasztaltam ilyet, amióta kijárok a focimeccsekre. Sosem rettegtem még ennyire” – mondta az egyik szurkoló.

A katasztrófa felelőseit továbbra is keresik, így Phil Robertson, a Human Rights Watch ázsiai igazgatóhelyettese felszólította Joko Widodo elnököt, hogy egy független vizsgálatot követően nyilvánosan számoljon be az eredményekről.

Elmondása szerint minden érintettet felelősségre kell vonni a tragédia miatt, a státuszuktól vagy pozíciójuktól függetlenül, mindez pedig a rendőrségre és a FIFA-ra is vonatkozik. Ezzel Said Usman Hamid, az Amnesty International Indonesia ügyvezető igazgatója is egyetértett, aki úgy véli, túlzott erőszakot alkalmaztak.

Kelet-Jáva rendőrfőnöke, Nico Afinta viszont a rendőrség válaszlépései mellett állt ki, mondván, hogy a könnygáz bevetése előtt más intézkedéseket is hoztak, de a szurkolók „támadásba lendültek, garázda módjára viselkedtek, és járműveket gyújtottak fel”.

Az áldozatok emlékére vasárnap este virrasztást tartottak a stadion előtt, az indonéz elnök pedig felszólította a hatóságokat, hogy vizsgálják felül a futballmérkőzések biztonságát, majd elrendelte a Liga-1 mérkőzések felfüggesztését – írta a The Guardian.

Indonéziában régóta problémát jelent a labdarúgással kapcsolatos erőszak, amelyet a csapatok közötti intenzív rivalizálás táplál, azonban a korábbi incidensek egyike sem hasonlítható a szombaton történtekhez, amelyet a világ egyik legsúlyosabb sportstadion-katasztrófájának neveznek.

Karácsony azt üzeni a budapestieknek, folyamatosan takarítják az utakat

Nem mindenki elégedett, különösen azok után, hogy számos busz nem indult útnak a havas időjárás miatt.