Meteoritok hozhatták a gyémántnál is keményebb anyagot a bolygónkra
Meteoritok hozhatták a gyémántnál is keményebb anyagot a bolygónkra
Azt már korábban is gyanították a kutatók, hogy a gyémántnál léteznek keményebb anyagok is, azt azonban eddig nem sikerült bizonyítani, hogy ezek a Földön is megtalálhatóak. A lonsdaleit most megerősítette a teóriákat.
Az általunk is ismert gyémánthoz hasonlóan a lonsdaleit is szénből áll. Azonban a gyémántok esetében megszokott köbös atomszerkezet helyett hatszögletű szerkezetű – éppen ezért hexagonális gyémántnak is nevezik.
A gyémántnál mintegy 58%-kal keményebb anyagot afrikai becsapódási helyszíneken, azokon belül is meteoritmaradványokban találták meg a kutatók, akik most már azt sem tartják kizártnak, hogy az anyag a Földön is megtalálható.
Az azonban, hogy hol és mekkora mennyiségben, még nem világos, mint ahogy az sem, hogy a lonsdaleit-et tartalmazó meteoritok pontosan honnan származnak. A szakemberek úgy vélik, hogy valamelyik törpebolygó lehet a forrás.
A tudósok a hónap elején a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban publikáltak tanulmányt a lonsdaleitről – számolt be róla a napi.hu.