Stuti Mishra, az Independent munkatársa a pusztító áradások sújtotta Pakisztánba utazott, ahol önkéntesekkel beszélgetett az aktuális helyzetről, az áldozatokról, valamint azokról a nehézségekről, melyekkel szembe kell nézniük a szűnni nem akaró esőzések miatt.
Az önkéntesek saját segélytáborokat állítottak fel: éhező gyermekek isszák a szennyezett vizet, terhes nők várakoznak orvosi ellátásra, idős emberek bolyongnak, akik nem találják a számukra életmentő gyógyszereket – mindez csak néhány szívszorító jelenet, melyekről a katasztrofális árvíz áldozatainak millióit segítő önkéntesek számoltak be.
Azok az önkéntesek, akik a természeti katasztrófa epicentrumában próbálnak segíteni az áldozatokon, nem kapnak elegendő segélyt, az a kevéske pénz pedig mely eddig érkezett hozzájuk, eltörpül a brutális mértékű válsághoz képest, mellyel Pakisztán jelenleg küzd.
A hivatalos adatok szerint a szeszélyes éghajlati válság okozta katasztrófa következtében több százezer ember volt kénytelen elhagyni otthonát, a pakisztáni kormány becslései szerint pedig mintegy 30 milliárd dolláros kár keletkezett az országban, s több mint 33 millió lakost érintenek a pusztító áradások – ez minden hetedik pakisztáni lakost jelent.
A halálos áldozatok száma pedig napról napra emelkedik, a hét elején pedig meghaladta az 1300 főt, míg a sérültek száma 1500-ról több mint 12 700 főre (!) emelkedett; az áradások által elpusztított lakóingatlanok száma pedig egymillióról 1,6 millióra emelkedett.
Noha ezek az adatok beszédesek, aligha tükrözik a válság valódi mértékét, az orvosok és a helyi szervezetek pedig koherens kormányzati válasz híján saját maguk állítottak fel ideiglenes kórházakat, valamint segélytáborokat, ahol ellátják az áldozatokat.
Ha a pusztító áradások miatt nem szenvednének eleget a helyiek, megjelentek a vízben terjedő betegségek is, mint például a kolera, a malária, és a Dengue-láz, ráadásul a kígyómarások száma is meredeken emelkedik, így a lakosoknak nem maradt más választása, minthogy az állóvízben éljenek.
A belső régiókban élők teljesen el vannak zárva az élelmiszertől és az orvosi ellátástól, mindezt úgy, hogy már a természeti katasztrófa előtt is szűkösek voltak lehetőségeik: az orvosi ellátás szinte minden területen megszűnt, 432 létesítmény egy az egyben megsemmisült, 1028 pedig megrongálódott. Az áradások által megrongált és/vagy túlcsordult vécék, valamint a törött és védtelen vízforrások betegségek egész sorának teszik ki a lakosságot.
Noha a kormány felállított ideiglenes kórházakat és segélytáborokat, az emberek egyszerűen nem tudnak odautazni, mivel rengeteg terület jelenleg is víz alatt van, így kénytelenek megvárni, míg orvosi ellátást kapnak – de még azok sem feltétlenül jutnak időben orvosi ellátáshoz, akik eljutnak a kormányzat által felállított menedékhelyekre.
Shakil és Rashid egyike azon sokaknak, akik félbeszakították rendes munkájukat Pakisztánban, hogy az áradások által leginkább érintett területeken önkénteskedjenek, ám egyre frusztráltabbak a segélyezési erőfeszítések koordinálásának nehézségei miatt.
Az aktivisták ennél többet követelnek a kormánytól, ám az ország az áradások közepette bénító pénzügyi válsággal is küzd: Pakisztán az elmúlt hónapokban példátlan inflációval nézett szembe, miközben egymás után történnek a katasztrófák; hőhullámok, aszályok, most pedig a pusztító áradások, melyek kialakulásában az országnak nyilván semmi szerepe nem volt. A tisztviselők biztosak abban, hogy a helyreállítási folyamat legalább évtizedekbe fog telni, sok ember számára azonban már soha nem lesz ugyanolyan az élet, mint régen.