295 millió forintnyi összeggel húztak le egy férfit, ám a rendőrség és a bank közbelépett
A szingapúri rendőrség által közzétett adatok szerint az idei év első félévében több mint 14 ezer csalás történt, ami mintegy 85 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakában regisztrált bűncselekményeket.
Simon Lam rendőrfelügyelő-helyettes kifejezetten furcsa szituációban találta magát július elején: a nyomozó ugyanis kapott egy hívást egy csalásról, majd felhívta az áldozatot, ám végül órákon keresztül kellett győzködnie az áldozatot, hogy ő valóban rendőr, és meg akarja oldani az ügyet.
Lam nem kicsit zavarodott össze, mivel az áldozat megosztotta, előző nap egy férfi szintén azzal hívta fel, hogy rendőr, majd meggyőzte arról, hogy adja át bankszámlaadatait.
Végezetül mintegy 2 órás győzködés után Lam elérte az áttörést, s elküldött egy újságcikket az áldozatnak, melyben arról írtak, hogy hogyan csalnak ki rengeteg pénzt áldozataikból azok a bűnözők, akik kormánytisztviselőnek adják ki magukat és érzékeny információkat szereznek meg áldozataiktól.
Az áldozat elolvasta a cikket, és ledöbbent, ugyanis a leírtak kísértetiesen hasonlítottak az ő esetére. Az 58 éves áldozat a CNA-nek nyilatkozva keserűen megosztotta, „nagyon hülyének” érezte magát, ugyanis csak később jött rá, hogy ennél sokkal jobban is kezelhette volna a helyzetet, ám lemondása szerint „teljesen beszippantották” a csalók.
A neve elhallgatását kérő áldozat a pénzügyi szférában dolgozik, s június 30-án felhívta egy csaló, aki azt állította, hogy az állami bíróságok egyik tisztviselője: azt mondták neki, hogy valaki egy céget alapított a nevében, illetve, hogy a cég által elkövetett pénzügyi bűncselekmények miatt részt kell vennie egy bírósági meghallgatáson.
Az áldozatot ezt követően egy másik csalóhoz kapcsolták, aki pedig rendőrnek adta ki magát: nemes egyszerűséggel közölte az áldozattal, hogy ha most azonnal nem adja meg banki adatait, és hitelkártyaszámát a „nyomozás megkönnyítése érdekében”, akkor börtönbe kerül.
Az áldozat félelmében követte a csalók utasításait, majd a csalók július 1-jén az adatait felhasználva 93 ezer szingapúri dollárt, átszámítva közel 27,5 millió forintot utaltak át egy számára ismeretlen számlára. Amikor az áldozat észlelte az utalást, a csalók közölték vele, hogy mondja azt a banknak, hogy „egy üzleti vállalkozásba fektet be pénzt”, ha arról kérdeznék, hogy miért utalt ilyen tetemes mennyiségű pénzt valaki más számlájára.
Amikor azonban több utalást is indítottak egyidejűleg az áldozat számlájáról, összességében egymillió szingapúri dollárt, a bank csalás elleni csoportjának egyik tagjának feltűnt, hogy valami nincs rendben. Másnap már a bank rendszere is gyanús tranzakcióként jelezte az újonnan indított, ezúttal 97 800 szingapúri dolláros utalást, ráadásul a kedvezményezett is ugyanaz volt.
A banki alkalmazott megosztotta, az lett gyanús számára, hogy miért akarna bárki is két szinte azonos összegű utalást teljesíteni két, egymást követő napon, amikor ezt megtehette volna egyszerre is, főként, mivel a kedvezményezett is ugyanaz volt.
Szingapúrban csak a 100 ezer szingapúri dollár feletti utalásokat ellenőrzik a bankok, így az is gyanús lett a pénzintézet munkatársának, hogy véletlenül pont az értékhatár alatti utalásokat indították el. Az alkalmazott ezt követően tüzetesen megvizsgálta az áldozat számláját, és megállapította, hogy az új kedvezményezett volt az egyetlen a férfi listáján, magyarul korábban soha nem utalt még pénzt harmadik félnek.
Az alkalmazott végül felhívta az áldozatot, hogy ellenőrizze a tranzakciót, ám a férfi megosztotta, aznap nem lépett be internetbankjába, és nem is indított utalást. Amikor az alkalmazott megosztotta, hogy a 93 ezer szingapúri dolláros utalás teljesült, a férfi nagyon ideges lett, majd arra kérte a nőt, hogy gyorsan tegye le a telefont.
Ekkor az alkalmazott értesítette a rendőrséget, és Lam azonnal kapcsolatba is lépett az áldozattal: ezzel egyidejűleg a csalás elleni osztály gyorsan lenyomozta és meg is találta a 93 ezres tranzakciót. Végezetül minden tranzakciót beazonosítottak, az összeget lefoglalták, és a több mint 1,1 millió szingapúri dollárt is visszautalták az áldozatnak.