Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Palkovics egy hangfelvételen kotyogta ki, politikai okai vannak az OMSZ-elnök kirúgásának

Országos botrányt kavart az a döntés, hogy a kormány menesztette az Országos Meteorológiai Szolgálat vezetőjét, miután lefújták az augusztus 20-i tűzijátékot.

...svg content...Palkovics László technológiai és ipari miniszter beszédet mond az államalapítás tiszteletére rendezett ünnepségen a Pesti Vigadó dísztermében 2022. augusztus 22-én. A miniszter állami kitüntetéseket és miniszteri elismeréseket adott át az augusztus 20-ai nemzeti ünnep alkalmából. MTI/Máthé Zoltán
Belpolitika
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A nyár folyamán az egyik legnagyobb politikai harc az augusztus 20-i tűzijátékot illetően robbant ki, ellenzéki és semleges oldalon is többször nyomást próbáltak helyezni a kormányra, hogy mondják le a tűzijátékot.

Ennek a legfőbb oka az volt, hogy Magyarország meglehetősen nehézkes és lefele ívelő gazdasági helyzetben van az elmúlt idők döntései, a koronavírus-járvány hatásai és az orosz-ukrán háború miatt, amelyek rég látott mértékű inflációt okoztak. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Nemcsak ellenzéki, hanem kormánypárti polgármesterek is lemondták a saját maguk tűzijátékát, mondván ez a pénz most másra kell. A kormány azonban nem engedett, hallani sem akart az ünnepség lemondásáról, hiába a problémás gazdasági helyzet.

Augusztus 20-án azonban mégsem tartották meg a grandiózus tűzijátékot, noha nem ilyen jellegű okokból: az Országos Meteorológiai Szolgálat azt jelezte, hogy vihar lehet, ezért a kormány elővigyázatosságból lefújta az egészet.

A nagy vihar végül elmaradt és ennek bizony következményei lettek: a kormánypárti sajtóban sorra bukkantak fel a cikkek, akik sértődötten az OMSZ-t hibáztatták azért, hogy nem lehetett tűzijátékot tartani – noha az időjárás nem olyan dolog, amit mindig 100 százalékosan előre lehet jelezni.

A kormánysajtó hadjárata azonban nem volt eredménytelen, nemsokkal később, hétfőn Palkovics László bejelentette, hogy kirúgja Radics Kornéliát, az OMSZ elnökét, valamint Horváth Gyulát, az OMSZ szakmai elnökhelyettesét.

Gulyás Gergely ezt követően a kormányinfón azt mondta, nem feltétlen csak a tűzijáték elmaradása állt ennek hátterében, ez az „utolsó utáni csepp volt a pohárban”. Ezzel azonban a kormánypártiakon kívül senki sem értett egyet, sokan még arról az oldalról sem.

Nemzetközi felháborodás övezte Radics és Horváth kirúgását, 42 ország meteorológusa állt ki mellettük egy közleményben, az ellenzék pedig szintén lecsapott a labdára, szerintük egyértelműen politikai megfontolása áll a kirúgás mögött.

Így jutottunk el péntek délelőtthöz, amikor is Palkovics László Szegedre utazott, hogy a Magyar Meteorológiai Társaság vándorgyűlésén vegyen részt. Eredetileg úgy volt, hogy a sajtó munkatársai is megjelenhetnek ott, de végül csak a köztévét engedték be.

Az RTL beszámolója szerint eleve érdekes volt, hogy a rendezvényen beszédet tartott volna Radics Kornélia is, ám ez menesztése miatt elmaradt, Palkovics helyette beszélt. A miniszter terve azonban a nem baráti sajtó kitiltásával nem jött be, ugyanis kiszivárgott egy hangfelvétel, amelyen részben beismerte a politikai motivációt Radics és Horváth kirúgása mögött.

Az RTL beszámolója szerint a vándorgyűlésen alapvetően a klímakutatásról és a megújuló energiákról volt szó, de a végén Palkovics kapott egy kérdést a nemzetközi botrányt kavaró eseményekkel összefüggésben, ahol érkezett a beismerő válasz:

„Az, hogy este 6-kor mondjanak le tűzijátékot, lehet, hogy megtörtént, de ennek következményeit azért egy olyan helyzetben, amikor egyébként a tűzijáték… és ez már a politika része, hogy a tűzijáték az egy nem kívánt valamivé vált időközben, mert politikai támadások érték, hogy mi a fenének szerveznek tűzijátékot. Ebben a helyzetben nyilván nem lehetett annak a felelősségét vállalni, hogy este 6-kor mondjuk le, vagy valami történik”

Bencsik András, az egyik legbefolyásosabb kormánypárti értelmiségi és az alapvetően kormánybarát Demokrata nevű lap főszerkesztője is arról beszélt a Hír TV-ben, hogy „elhamarkodott döntés volt a vezetők csípőből történő leváltása”.