Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Magyarország is tudna Bayraktar drónokat gyártani?

Reserger István ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem katonai Nemzetbiztonsági Tanszékének vezetője érdekes információt osztott meg.

...svg content...Haluk Bayraktar, a robotrepülõgépeket gyártó török cég, a Baykar vezérigazgatója, Petro Besta, Ukrajna litvániai nagykövete és Arvydas Anusauskas litván nemzetvédelmi miniszter (b-j) a Baykar TB2-es harci drónjának bemutatásán a siauliai légi támaszponton 2022. július 6-án. Litván adománygyûjtés eredményeképpen mintegy 6 millió euró jött össze, hogy megvásárolják a Vanagas (litvánul: Sólyom) nevû drónt, de a gyártó vállalat végül ingyen adja oda a gépet az orosz támadás ellen védekezõ Ukrajnának. Az adományokból 1,5 millió eurót a drónhoz szükséges lõszerek vásárlására költenek, a többi pénzt pedig humanitárius segélyként felajánlják Ukrajnának. MTI/EPA/Valda Kalnina
Belpolitika
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő
TÉMÁK

Resperger az Inforádió vendégeként beszélt arról, hogy az Ukrajnában zajló háborúban jelesre vizsgázó, Törökország által fejlesztett Bayraktar drónokból is bevásárolhat a magyar kormány a jövőben.

A felfegyverezhető, távirányítású repülő eszközök akár képesek 27 órán keresztül is a levegőben maradni és felderítést végezni, az orosz-ukrán háborúban pedig nagyon jól szerepelt az éles bevetése során – fejtegette Resperger. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az ezredes és szakértő hangsúlyozta, hogy a 12 méter fesztávolságú, 6 és fél méter hosszú drón négy lézerirányítású rakétával szerelhető fel, így adott esetben azonnal tud csapást mérni a felderített célokra.

Resperger kiemelte, hogy az orosz-ukrán háború során a harckocsik ellen volt kiemelten eredményes a drón, viszont az ukránoknak sikerült orosz logisztikai központokat is pusztítani ezzel, ami kifejezetten érzékeny csapás volt.

A szakértő beszámolója szerint a magyar kormány is szemet vetett a drónra, ám mint mondta, elképzelhető, hogy nem egyszerű vásárlásról lenne szó, hanem valamilyen jellegű török-magyar hadiipari együttműködésről.

Resperger felhozta a török fejlesztésű Gidrán páncélozott katonai jármű példáját is, amelyet hasonlóan egy együttműködés keretében Kaposváron fognak gyártani, a Honvédség pedig 300 darabot szerezhet be belőle.

A Gidrán ráadásul egy kifejezetten hasznos és sokoldalú páncélozott jármű, Resperger ugyanis kifejtette, hogy a mintegy 14-18 tonnás jármű akár 11 fős személyzetet is magával tud vinni, ráadásul több változata is van, a parancsnoki járműtől a páncéltörőrakéta-hordozóig, a csapatszállítón át az aknakeresőig.

Resperger ezeket összekötve jelentette ki, hogy a Bayraktarokat is Magyarországon gyárthatják a Gidránhoz hasonlóan és itt Maróth Gáspár államtitkárra is hivatkozva, aki szerinte nemcsak arra törekszik, hogy megvegyünk valamit, hanem a technológiát, a tudást, a tervezést és a gyártást is átvehessük.

Szijjártó Péter elfogadhatatlannak tartja az izraeli vezetés elleni elfogatóparancsot

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki az izraeli miniszterelnök és a védelmi miniszter ellen.