Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Így spórolnak energiát a népszerű hazai áruházak

Akadnak olyan kiskereskedelmi vállalatok, amelyek már egy ideje ráléptek az energiatudatosság útjára, a megugró energiaárak azonban a többieket is komoly fejlesztésekre sarkallták.

...svg content...Fotó: Pixabay
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

Több hazai kiskereskedelmi vállalat is időben lépett az energiatakarékosság felé, mielőtt az energiaárak elszálltak volna, a Mfor körképe szerint pedig ez az előrelátás most vált igazán kifizetődővé.

A Lidl Magyarország logisztikai központjainak világítását energiatakarékos LED-fényre cserélték, az áruházak intelligens épületfelügyeleti rendszere pedig a szellőzést és világításvezérlést teszi hatékonyabbá; a reklámvilágítások csak nyitvatartási időben működnek, és a szellőzőberendezés is csak akkor indul el, amikor az érzékelőrendszer indokoltnak ítéli. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

További jelentős fejlesztés, hogy a logisztikai központokban és áruházakban a technológiai hűtés során keletkező hulladékhőt hővisszanyerővel visszaforgatják a csarnokok fűtésére, és a napelemekkel ellátott boltok száma is folyamatosan bővül.

Az Allee Bevásárlóközpont az utóbbi években zöld stratégiát folytatott, amelynek kapcsán közel 500 millió forintot fordított a fenntarthatóságot szolgáló beruházásokra. Ennek jegyében a bevásárlóközpont teljes közös területén a világítást LED-fényforrásokra cserélték, és a gépészet is energiatakarékosabb lett.

Az újbudai bevásárlóközpont jelenleg összesen 12 000 négyzetméter fákkal, cserjékkel és más talajtakarókkal beültetett zöldfelülettel rendelkezik, és évente közel 1,8 millió kilowattóra elektromos áramot spórol, miközben 660 tonna szén-dioxiddal csökkentette kibocsátását, mindemellett pedig kizárólag megújuló forrásból származó villamosenergiát használ.

A Jysk most kezdett igazán energiatakarékosságba: 2022 végéig 18 magyar üzletükbe telepítenek napelemet, ami a fogyasztás 40-50 százalékát biztosítja majd. Az ecseri logisztikai elosztóközpont kapacitását is napelemekkel bővítik, de lecserélik az elavult hűtő- és fűtőberendezéseket is, és beállítják az üzletek minimum és maximum hőmérsékletét.

A Spar új és felújított üzleteiben már a hűtőbútoroknál is csak LED-lámpákat és transzkritikus hűtéstechnikai rendszereket használnak, de több helyen alkalmaznak földhőszivattyút, és a hűtőrendszerek hulladékhőjét használják fel a fűtéshez és a meleg víz előállításához.

A Tesco üzleteinek eladóterében is LED-lámpák vették át a hagyományos izzók helyét, és a többi helyiségben – munkatársi területeken, raktárakban, hűtőkamrákban – is folyamatosan zajlik a csere, miközben az áruházak 100 százalékban megújuló energiát használnak.