Kiderült, mennyire kell aggódni a fertőző májgyulladás járvány miatt
Szakértők szerint a szokatlanul meleg időjárás kedvez a hepatitis A terjedésének, a betegség megelőzése érdekében pedig nagyon fontos a higiénia, vírus ugyanis szájon át jut a szervezetbe.
Hepatitis A járványra figyelmeztet Müller Cecília országos tisztifőorvos, aki arra kérte a fővárosi egészségügyi szolgáltatókat, tájékoztassák pácienseiket a vírus terjedési módjáról, valamint a megelőzés lehetőségeiről.
Pusztai Erzsébet infektológus elmondása szerint nagyon fontos, hogy mindenki megőrizze nyugalmát, a vírus ugyanis már évtizedek óta jelen van, sokan pedig tünetmentesen át is estek rajta gyermekkorukban, így védettséget szerezhettek.
Az ATV Híradó információi szerint a fertőző májgyulladásos megbetegedése jelentősen csökkent Magyarországon, 2020-ra már csak 28 esetet regisztráltak, az idei év első hét hónapjában azonban ez a szám 346-ra szökött, amelynek több mint felét Budapestről jelentették.
Rusvai Miklós virológus hangsúlyozta, a hepatitis A általában higiéniás problémák miatt szokott felbukkanni, jellemzően árvizek kapcsán, vagy akkor, ha szennyvízzel öntöznek zöldségeket, gyümölcsöket. Hozzátette, kockázatot jelent a folyókba ömlő szennyvíz is, mivel az aszály miatt az kevésbé tud felhígulni.
A fertőzés első jelei a gyomortáji fájdalom, étvágytalanság és hőemelkedés lehet, a vírus jelenléte azonban a széklet és vizelet színét is megváltoztathatja. Ócsai Lajos, az egykori ÁNTSZ nyugalmazott járványügyi főosztályvezetője hozzátette, a komoly klinikai tünetek közül a sárgaság a legszembetűnőbb, ami akkor jelenik meg, amikor a beteg már nem fertőz.
A vírus közvetlen érintkezéssel vagy szexuális úton terjedhet, kivédésére azonban kétféle vakcina is kapható a patikákban. Amennyiben a járványügy regisztrál egy beteget, a környezetébe tartozókat a tisztiorvosi szolgálatnak térítésmentesen be kell oltania.