Szívinfarktust és koraszülést is okozhat a hirtelen jött lehűlés
Változatos tüneteket okoznak a fejünk felett áthaladó frontok, amelyek az enyhébb panaszokon túl komoly egészségügyi problémákhoz is vezethetnek; leginkább a kisgyermekek, idősek és krónikus betegek érintettek.
A változékony időjárás jelentős hatást gyakorol a szervezetre, az ingerlékenység, fejvájás és alvászavar sokak számára nem ismeretlen, ennél komolyabb egészségügyi problémákat is okozhatnak azonban a frontok, növekszik ugyanis a szívinfarktus, a tüdőembólia és a koraszülés előfordulásának esélye – olvasható a Semmelweis Egyetem oldalán.
Hidegfront hatására a görcskészség fokozódik, így gyakrabban jelentkezhetnek asztmás rohamok, gyomor-, epe-, vesegörcsök, hasi panaszok, mellkasi fájdalom az arra érzékenyeknél, de gyakrabban fordul elő tüdőembólia, illetve szívinfarktus a koszorúerek összehúzódása miatt.
Dr. Torzsa Péter egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője hozzátette, a hőmérséklet csökkenése kismamák esetén a méhösszehúzódásra is hatással lehet, ezért drasztikus lehűlés után a koraszülések száma is növekszik.
A reumatológiai betegségben szenvedők háromnegyede ugyancsak szenved az időjárás-változástól, ők ugyanis erősödő ízületi fájdalmakat tapasztalnak, de a magas vérnyomással, immunbetegséggel és hormonális problémákkal küzdők is erősödő tüneteket tapasztalhatnak a hőmérsékletváltozás miatt.
Melegfront hatására az erek kitágulnak, ezért a vérnyomás inkább csökken, a pulzus pedig emelkedik, de a depressziós tünetek és migrénes panaszok is fokozódnak. A zöld hályogban szenvedők részéről fokozott odafigyelés szükséges, az emelkedő szemnyomás ugyanis rohamokhoz vezethet; fontos, hogy az érintettek kövessék a szemész szakorvos által javasolt kezelést, és használják szemcseppjüket.
Hidegfront esetén a tünetek inkább a hőmérséklet-változás után, melegfrontnál pedig előtte jelentkeznek, és különösen a kisgyermekek, idősek és krónikus betegek viseli meg a hirtelen lehűlés vagy felmelegedés. Kettős front esetén fokozódhat a nyugtalanság és ingerlékenység, a panaszok pedig kombináltan jelentkezhetnek.
Az időjárás változásait nem lehet kiküszöbölni, a szervezet ellenállóképessége azonban fokozható velük szemben; hasznos lehet a stresszkezelő technikák elsajátítása, például az autogén tréning, de a jóga és rendszeres sport is hatékonyan veszi fel a harcot a stressz ellen.
A szabadban történő mozgás hatására a szervezet ellenállóbbá válik a hőmérséklet-ingadozással szemben, de a panaszok leküzdésében segíthet az egészséges táplálkozás, a megfelelő vitamin- és ásványianyag-pótlás, a napi 2-3 liter folyadék, valamint legalább 7 óra alvás. Krónikus betegségek esetén a gyógyszerek megfelelő beállításával csökkenthető a frontérzékenység okozta tünetek megjelenése.