Nyugdíjas űrhajósokat hívna vissza és alkalmazna parancsokként a NASA
A terv célja az lenne, hogy növelje az utasok biztonságérzetét, valamint csökkentse az ISS jelenlegi működésére nehezedő nyomást.
A NASA egyik frissen megjelent közleményében bejelentette, minden magánrepülés során arra fogja kötelezni egy nyugdíjazott űrhajósát, hogy a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) tartó küldetésen parancsnokként szolgáljon.
A terv egyelőre nem került véglegesítésre, célja pedig az lenne, hogy növelje az utasok biztonságérzetét, valamint csökkentse az ISS jelenlegi működésére nehezedő nyomást – derül ki az Engadget beszámolójából.
Állításaik szerint ez azért kulcsfontosságú, mert egy volt űrhajós jelenléte tapasztalt útmutatást jelentene a magánasztronautáknak a repülés előtti felkészülés és a küldetés végrehajtása során, azonban nem ez az egyetlen változtatás, ami az űrturistákat érinti.
Egyrészt új egészségügyi előírásokat rendeltek el, valamint a mikrogravitációval kapcsolatos alkalmazkodási időt is meghosszabbították. Emellett a magáncélú kutatási projektek átfutási ideje is hosszabb lesz, valamint a visszatérő rakományra vonatkozó irányelvek is módosításra kerültek.
Az elrendelt változtatásokra a tavaly áprilisi Axiom Space-járat miatt volt szükség, mivel a beszámolók szerint a hektikus, kéthetes utazás túlságosan megviselte az ISS személyzetét és az Axiom legénységét, emellett a vállalat elvetette annak az ötletét, hogy hivatásos űrhajós nélkül indítson járatokat.
Azonban visszavonult, mégis képzett űrhajósokból hiány van, így kérdéses, a terv mennyire lenne megvalósítható. Az ügynökség honlapja szerint jelenleg több mint 200 élő, nyugdíjas NASA-asztronauta van, bár azt nem tudni, közülük hányan vállalnák a feladatot, illetve mennyien felelnének meg az orvosi követelményeknek.