Pakisztán legnagyobb városát jóformán megbénította a monszuneső
Habár a monszuneső elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy a termények megfelelő mennyiségű vízhez jussanak, az elmúlt években nagyobb pusztítást hoztak a z esőzések, mint hasznot.
Karacsiban, Pakisztán legnagyobb városában hétfőn időjárási vészhelyzetet hirdettek, mivel a szokásosnál jóval hevesebb monszunesők sújtják a várost, elárasztva az otthonokat, s járhatatlanná téve az utcákat és az utakat.
A monszun jellemzően júniustól szeptemberig tart, s elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy a termények megfelelő mennyiségű vízhez jussanak, de a tavak ás a gátak feltöltésében is rendkívül fontos szerepet játszik az időjárási jelenség – ám évről évre egyre nagyobb pusztítást okoz az indiai szubkontinensen.
A Germwatch környezetvédelmi civil szervezet nemrég egy riasztó jelentést tett közzé, mely szerint Pakisztán a nyolcadik helyen áll az éghajlatváltozás okozta szélsőséges időjárás által leginkább veszélyeztetett országok listáján.
A Sindh tartományi vezetés munkaszüneti napot rendelt el hétfőre Karacsi és Haidarábád városában, annak érdekében, hogy megelőzzék az esetleges árvíz okozta káoszt az utakon, tekintettel arra, hogy a hetek óta tartó heves esőzések már elárasztották az alacsonyabban fekvő területeket.
Sardar Sarfraz, a meteorológiai hivatal igazgatója figyelmeztetett, Karacsiban keddig biztosan nagyon heves esőzések lesznek, a Nemzeti Katasztrófavédelmi Hatóság legfrissebb jelentése szerint pedig június óta legalább 312 ember vesztette életét a heves esőzések következtében.
A CNA által szemlézett jelentés szerint Karacsiban legalább két embert ért áramütés hétfőn, amikor a villanyvezetékek a vízzel elárasztott utcára zuhantak, és sajnos nem egyedi ez az eset, a katasztrófavédelmi szolgálat szerint ugyanis a monszuneső idején rendszeresen előfordulnak ilyen jellegű halálesetek.
A heves esőzések következtében részlegesen leállt a légiközlekedés, és a vonatforgalom is, a hatóságok pedig csak reménykednek abban, hogy nem fog megismétlődni a 2010-es ítéletidő, amikor az ország területének csaknem egyötödét (!) árasztotta el a víz, 2000 ember vesztette életét, és több mint 20 millió ember kényszerült otthona elhagyására.