Mégis maradhatnak katások az ételfutárok?
Az adószakértők egy jogi kiskapura hívták fel a figyelmet a szabálymódosítás kapcsán.
A katás adózás módosítása elleni tüntetés fő szószólói az ételfutárok voltak, pont azok, akik ellen bevezették a rendelkezést. A legnagyobb cégek, mint a Foodpanda és a Wolt ugyanis vállalkozókat alkalmazott csak a bújtatott munkavégzés keretében.
A Mediaworks Hírcentruma azonban úgy értesült adószakmai körökből, hogy ezeknek a cégeknek már van jogi megoldásuk arra, hogy a futáraik továbbra is katázhassanak – írja a Magyar Nemzet.
Ugyanis a nemrég megszavazott új szabályok értelmében a katás vállalkozók – a taxisok kivételével – csak magánszemélyeknek állíthatnak ki számlát, ráadásul csak főállásúak választhatják ezt az adózási formát.
A Mediaworks Hírcentruma úgy tudja, a nagy ételkiszállító cégek jogi megoldása szerint futáraik ezentúl kizárólag az ennivalót megrendelő magánszemélyekkel állnak majd szerződéses kapcsolatban, a kiszállító céggel magával nem. Egyes futárok így szeptembertől is katázhatnának.
Az egyik nagy kérdés azonban az, hogy ezt hagyná-e az adóhivatal, tekintve, hogy pont a bújtatott foglalkoztatást akarták elkerülni a törvénymódosítással. A másik pedig az, hogy vajon a futárok tudják-e, hogy ez a megoldás létezik, vagy egyáltalán nem foglalkoznak a jövőjükkel, csak tüntetnek.
A Magyar Nemzet ráadásul hozzáteszi, hogy több futár úgy nyilatkozott, hogy a megélhetése veszélybe kerül, érdemes megnézni a számokat. Úgy tudják, hogy ha valaki teljes munkaidőben biciklivel szállít ki ételt a nagy futárcégek kötelékében, és igyekszik ezalatt minél több megrendelést teljesíteni, akár havi nyolcszázezer forinthoz is juthat. Ha valaki robogót, motorkerékpárt használ, az elérhető rendszeres bevétel megközelítheti a havi 1,2 millió forintot. Az üzemanyagköltség itt már felmerül, de a kata – most még egymilliós határig – ekkor is ötvenezer forint. A leghatékonyabb ugyanakkor az autó: négy keréken akár másfél millió forint is összehozható ételkiszállítással.
Eddig úgy volt, hogy évi 12 millió forintig, vagyis havi 1 milliói lehetett katázni, a befolyó összeg ezt meghaladó része után negyven százalék pluszadót kellett leróni. Szeptembertől viszont 18 millióra emelkedik a plafon. Ez azt jelenti, hogy az ételfutárok akár 50 ezer forintos adó mellett akár havi 1,5 millió forintot is összekalapálhatnak.