Újabb ember fulladt a Dunába, a Katasztrófavédelem tanácsaival megelőzhetők a tragédiák
Megtalálták a férfi holttestét, aki a Dunába ugrott gyermeke után Kölkednél.
Megtalálták a mentőcsoportok azt a férfit csütörtök este, aki a Dunába fulladt, miután a vízbe ugrott a gyermeke után Kölkednél. A Baranya megyei Katasztrófavédelem közlése szerint a férfi a családjával a homokpadon fürdőzött, amikor hatéves kisfia a vízbe esett. Azonnal utána ugrott, ám önerőből nem tudtak kiúszni. Ekkor egy másik fürdőző sietett a segítségükre, a kisfiút sikerült megmentenie, azonban az apa elmerült
A keresésben részt vettek a mohácsi tűzoltók, a Tűzmadár tűzoltóhajó, valamint a vízi rendészet is három hajóval. Hozzájuk csatlakozott a Mohácsi Speciális Mentő és Önkéntes Tűzoltó Egyesület hat tagja, valamint a Bács-Kiskun megyei Havária Egyesület két búvára, Tolna megyéből a Szekszárdi Kutató-mentőcsoport öt embere, egy hajóval és egy személykereső szonárral.
A holttestet nem sokkal kilenc óra előtt találták meg, alig húsz méterre attól a helytől, ahol eltűnt. A kisfiú nem szenvedett látható sérüléseket, de megfigyelésre kórházba szállították.
A Katasztrófavédelem felhívja a figyelmet arra, hogy az ilyen tragédiák elkerülhetők, hogy figyelembe vesszük a szabad vizeken való fürdőzés szabályait. okozott veszélyt jelent ugyanis a változó vízhőfok, az áramlatok, a különböző rendellenes vízmozgások, változó vízmélység, egyenetlen mederfenék, hullámzás, valamint a vízijármű-forgalom.
Hozzáteszik: a víz felszínét figyelve megállapítható a folyás-sodrás iránya és nagysága, látható az örvények helye. Örvények elsősorban ott alakulnak ki, ahol a folyó medrében valamilyen tárgy található, pl. hídpillér vagy más fizikai akadály. Minél gyorsabb egy folyó és minél nagyobb tárgy található a vízben, annál nagyobb, intenzívebb az örvény és ezáltal veszélyesebb is. Ezért TILOS ilyen helyeken a fürdőzés!
Kiemelik, hogy a szabadvizek mentén a legbiztonságosabb a kijelölt fürdőhelyen történő fürdőzés. Ezeket a helyeket szakemberek választják és jelölik ki, majd megosztottak néhány hasznos tanácsot:
- Sose ugorjunk ismeretlen területen és felhevült testtel a vízbe!
- Figyeljünk oda a víz alatti akadályokra!
- Kerüljük a fürdést étkezés után, ittas állapotban, kábultságot előidéző gyógyszer, vagy más szer hatása alatt, ha szív- és keringési rendellenességben szenvedünk, ha mozgásunkban korlátozottak vagyunk!
- Gyermekek csak felnőtt felügyelete mellett fürödhetnek a szabad vizekben. Az úszni nem tudó kicsikre adjunk mentőmellényt! Az úszógumi használatánál figyelembe kell venni, hogy ha nem megfelelő a szorossága, akkor a használója könnyen kicsúszhat belőle, ha pedig túl szoros, felbillenés esetén fizikailag nehéz a megfelelő testhelyzet újbóli felvétele, ezért ez könnyen végzetessé válhat. A karúszó nem nyújt megfelelő biztonságot!
- Ha nem tudunk úszni, nem használjunk gumimatracot!
- Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ne menjünk a vízbe!
- Ahol tiltótábla van, semmiképp se menjünk vízbe!