Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Ezentúl az Alkotmánybíróságnak is engedélyeznie kell a népszavazások aláírásgyűjtéseit

Ezentúl az Alkotmánybíróságnak is engedélyeznie kell a népszavazások aláírásgyűjtéseit

Ezentúl az Alkotmánybíróságnak is engedélyeznie kell a népszavazások aláírásgyűjtéseit
Budapest, 2022. április 3. Megkezdik a levélszavazatok feldolgozását az NVI munkatársai a Nemzeti Választási Iroda (NVI) budapesti székházában az országgyûlési választás és gyermekvédelmi népszavazás napján, a szavazóhelyiségek zárása után 2022. április 3-án. MTI/Soós Lajos

Ismét módosítottak a választási törvényeken.

Több újdonságot is tartalmaz az új választási törvény, melyet az Országgyűlés 144 igen, 40 nem, valamint 5 tartózkodás mellett fogadott el kedden – számolt be róla a hvg.hu.

A cikk a videó után folytatódik

A módosítások között szerepel, hogy a jövőben a magyar választási szervek is vizsgálódhatnak az olyan külföldi választásokon, melynek magyar vonzata is van. Így a magyar választási bizottságok a „nem Magyarország területén” történt jogsértések kivizsgálására is felhatalmazást kaptak.

Ez utóbbi az idei választásokat megelőző, Romániában talált, kidobott és megégett szavazólapok botrányára lehet válasz, mivel ebben az esetben a magyar szerveknek nem volt jogköre vizsgálatot indítani.

Lényeges változtatás, hogy mostantól a választott tagok és az Országgyűlésben frakcióval rendelkező pártok is csak felsőfokú jogi végzettséggel rendelkező tagokat delegálhatnak a Nemzeti Választási Bizottságba.

Az új rendelkezés kimondja továbbá, hogy népszavazás aláírásgyűjtése előtt tisztázni kell az előzetesen felmerülő jogvitákat, hogy garantálva legyen, hogy minden kérdés a törvény által megkövetelt módon lett megfogalmazva.