Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,24 Ft
Euró
389,02 Ft
Font
454,67 Ft
Bitcoin
57,813 $

Az egyik leghalálosabb vírus indult pusztító útjára Ghánában

Kifejezetten aggasztó híreket osztott meg Ghána: megerősítették az egyik leghalálosabb vírus, Marburg-vírus első két esetét.

Fotó: Twenty20
Orvostudomány

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A koronavírus-járvány újraéledt, emellett azonban egy sokkal komolyabb betegség is újra felütötte a fejét: a Marburg-vírus. Ghána hétfőn jelentette be, hogy a közelmúltban két megerősített esetet jegyeztek a déli Ashanti régióban, s mindkét beteg életét vesztette a fertőzésben.

Miután mintát vettek tőlük, a hónap elején pozitív tesztet produkáltak a vírusra, a fertőzés tényét pedig egy szenegáli laboratórium is megerősítette. A nyugat-afrikai ország egészségügyi tisztviselőinek jelentése szerint jelenleg 98 ember van karanténban, akik feltételezhetően fizikailag is érintkeztek az elhunytakkal. Soron kívül Mire számíthatunk az idei strandszezonban? Íme a leghasznosabb információk

A BBC beszámolója szerint a WHO is reagált a jelentésekre, s a szervezet méltatta Ghána gyors fellépését az ügyben, mondván, határozott fellépés nélkül a Marburg-vírus „könnyedén kicsúszhat a kezünkből”.

A WHO kijelentése pedig egyáltalán nem túlzás: jelenleg ugyanis nem létezik rá gyógymód, pedig a vírus először 1967-ben jelent meg Németországban, miután kísérleti célokra közép-afrikai majmokat szállítottak Marburg városába, melyek megfertőzték a majmokkal dolgozó embereket. A 31 fertőzött közül 7 ember halt bele a vírusba.

A vírus jellemzően gyümölcsevő denevérek szervezetében fordul elő, főként a nílusi repülőkutyáknál, embereket testnedvekkel fertőz, lefolyása pedig súlyos, ráadásul igen nagy a kockázata annak, hogy a fertőzött belehal a vírusba. Tünetei között szerepel a fejfájás, a láz, az izomfájdalmak, a vérhányás és a véres széklet. A ghánai hatóságok ezért most figyelmeztetést adtak ki arra vonatkozóan, hogy senki ne menjen barlangba, illetve fogyasztás előtt minden húst mossanak meg alaposan.

Ez már a második alkalom, hogy a Marburg-vírust Nyugat-Afrikában azonosították, tavaly ugyanis Guineában volt egy megerősített eset, ám szeptemberben végül kihirdették, hogy vége a járványnak. A vírus fertőzőképessége nagy, amit az is jelez, hogy 2005-ben több mint 200 ember életét követelte Angolában, ami a globális egészségügyi szervezet szerint az eddigi leghalálosabb járványkitörés volt.