Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nagy a baj: három, meghatározó magyar húsüzem jelentett csődöt

A családi vállalkozásban üzemelő húsüzemek csődöt jelentettek, annak ellenére, hogy a kormány az elmúlt években támogatta, de uniós támogatásokat is elnyertek.

...svg content...Fotó: Twenty20
Belföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A Napi a 24.hu nyomán számolt be arról, hogy a hajdú-bihari Kurucz-csoport három cége jelentett egyszerre csődöt a múlt héten, a Kurucz Agro Mezőgazdasági Szolgáltató Kft., a Kurucz Farm Mezőgazdasági Kft. és a Pig-Trade Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.

A húsüzemek több mint 10 milliárd forintos forgalmat bonyolítottak, ám a múlt héten csődöt jelentettek a fizetésképtelenség miatt, ami azért is meglepő, mert a kormány által kiemelten kezelt családi vállalkozások egyikéről van szó.

Mint ismert, a kormány már évek óta kiemelt figyelmet fordít az agrárszektorra, főként pedig a sertéságazatra, mindezt annak érdekében, hogy megfordítsák a trendet, és növeljék a hazai állatállományt és a hústermelés volumenét.

Habár arra is sok pénz megy el, hogy rendre mentőövet dobjanak a fizetésképtelenné váló vállalatoknak, akár ugyanazon vállalkozásoknak, akár több alkalommal is, ezúttal úgy tűnik, ez sem volt elég.

A Kurucz-csoport új, sárrétudvari húsüzemét még maga Nagy István miniszter adta át ünnepélyes keretek között 2019 novemberében, melyet úgy jellemeztek, hogy „a maga mérettartományában napjaink legkorszerűbb magyarországi húsüzeme”.

A 3 milliárd forintos beruházásra közel 1,5 milliárd forint támogatást kapott a csoport, de az uniós forrásokból is jutott nekik, kutatási-fejlesztési projektekre ugyanis milliárdos támogatást nyertek el, illetve hitelt is kaptak.

A csoport csődjelentésének hátterében több dolog is áll: az afrikai sertéspestis okozta zavarok, a koronavírus-járvány, az ebből fakadó ellátási láncok zavarai, valamint az elszálló árak. Mindemellett a sertésárak bezuhantak, az exportpiacok szűkülnek, a túltermelés pedig szintén komoly problémát jelent Európában, ráadásul az orosz-ukrán háború miatti gazdasági kár sem segített a helyzeten.

Nagy Márton idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.