A németek nem szeretnének télen megfagyni, de nem engednek harcból
Nem csak az a céljuk, hogy Oroszországot megbüntessék, a klímavédelemre is gondolnak.
Az erőművek újraindítása csak átmeneti időszakra szól, hogy így biztosítsuk az energiaforrásokat a tél végéig, s mindent megteszünk annak érdekében, hogy szembeszálljunk a klímaválsággal – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár.
A kancellár elmondta a véleményét annak kapcsán, hogy az orosz gázszállítások leálltak, és mivel bizonytalan helyzetbe került az energiaellátás, újra kellett indítani tizenhat, már korábban leállított olaj- és széntüzelésű erőművet.
Miután a németek teljesen elzárkóztak az orosz energiahordozóktól, még további tizenegynek pedig a tél végéig meghosszabbították a működési engedélyét. Scholz szerint a helyzet „keserű”, de nem végleges.
Nem felejtette el kihangsúlyozni, hogy Németország hiába küszködik energiaválsággal, akkor sem engednek az előre kitűzött célokból, és továbbra is el akarják érni, hogy 2045-re egyike legyenek azon országoknak, amelyek elérték a zéró kibocsátást.
„Németország a legsikeresebb iparosodott országok közé tartozik, ez azonban azt jelenti, hogy rengeteg szén-dioxidot bocsátunk ki. Épp ezért kell még több erőfeszítést tennünk a klímavédelem érdekében” – idézi Olaf Scholzot az Index az MTI alapján.
Ezen javaslatok közé sorolta azt az intézkedést is, amely a megújuló energia széles körű elterjedését segítené elő, s amelyet a parlament nemrégiben fogadott el.
Scholz és Robert Habeck alkancellár, Németország gazdasági és klímavédelmi minisztere azonban elutasított három német atomerőmű üzemelési idejének meghosszabbítását, amelyek a télen lejárnak, szerintük ugyanis ez nem elégítené ki az ország energiaszükségleteit.