Leszámolások Haitin, már közel 90 halottról tudni
Majdnem 100 halottja van a bandák közötti erőszakhullámnak Haitin, ahol káoszba süllyedt az ország, nagy a fejetlenség jelenleg.
Egyre több az összecsapás a bandák között, és ezen leszámolások miatt sokan veszítik életüket. A legutóbbi erőszakhullám kirobbanása óta közel 90 ember halt meg, és több tucatnyi sérültről tudni, akiknek nem ismert az állapotuk.
Egy hete tart a bandaháború, eddig legkevesebb 89 ember halálát tudták megerősíteni, de a szám nagyobb is lehet ennél. Az egyre emelkedő árak, az üzemanyaghiány és a bandaháborúk csak felgyorsítják a folyamatot, napi szinten halnak meg emberek.
A zavargások július első hetének végén törtek ki két rivális csoport között egy elszegényedett lakóövezetben. Közel egy héten át lehetett hallani fegyverropogásokat a nyomornegyedekben, addig a rendőrség nem avatkozott be, mivel kevés emberrel rendelkeznek, és nincs meg a kellő felszerelésük az akcióhoz.
Mindeközben a humanitárius szervezetek igyekeztek élelmiszerrel ellátni az embereket, illetve segíteni az orvosi munkát. Tucatnyi olyan áldozatról tudni az elmúlt időszakról, akik félrement golyók miatt vesztették életüket.
16 személyt eltűntként tartanak nyilván, további 74 embert pedig lőtt vagy késsel okozott sérüléssel kezelnek. A helyzet kaotikus, mivel az orvosoknak nehéz bejutniuk a területekre, napi szinten átlagosan az egyik orvoscsoport 15 sérültet operált meg.
Mivel Cite Soleilben található egy olajterminál, ami a főváros mellett Haiti egész északi részét látja el, az összecsapások pusztító hatással voltak a régió gazdaságára és az emberek életére. A Port-au-Prince-nél található benzinkutak nem tudnak üzemanyagot értékesíteni, ami miatt a feketepiaci árak az egekbe szöktek.
A felháborodott motoros taxisok szerdán már barikádokat állítottak fel a város néhány főútvonalán, ami csak tovább bonyolítja a helyzetet. Az elmúlt években az országban tömegével raboltak el embereket, és a bandák olyannyira nem válogatnak, hogy külföldieket is fogságba ejtenek.
A nyomasztó szegénység miatt sokan a Dominikai Köztársaságba menekülnek egy jobb élet reményében, vagy az USA felé veszik az irányt. Pénz és vízum nélkül sokan az életüket kockáztatva csónakokra szálnak, hogy valahogy eljussanak Floridába. Sokan Kubában és a Bahamákon kötnek ki, vagy az amerikai hatóságok még a vízen feltartóztatják és visszatoloncolják őket. A kormányzati adatok szerint csak júniusban több mint 1200 papírok nélküli bevándorlót toloncoltak haza – írja az RFI.