Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

„Putyin miatt még az oroszok lakta területek is a függetlenségen gondolkodnak”

Nemcsak Ukrajna érzi meg masszívan Putyin háborúját, hanem az orosz politikában is érzékelhető változások következtek be.

...svg content...Vlagyimir Putyin orosz elnök (b) és Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter tanácskozik a moszkvai Kremlben 2022. július 4-én. MTI/EPA/Szputnyik/Kreml/pool/Mihail Klimentyev
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Mihail Hodorkovszkij orosz üzletember és emigrációban élő ellenzéki vezető szerint Putyin arra használta a háborúját, hogy még inkább központosította a hatalmat, így egy hipercentralizált hatalmi struktúra alakult ki Oroszországban.

Hodorkovszkij elmondása szerint Putyin annyira elkezdte központosítani a hatalmat, hogy még a dominánsan oroszok által lakott régiókban és határterületeken is felmerült a függetlenség gondolata – idézte a Szabad Európához tartozó Radio Svoboda. Soron kívül Te is online szerzed be a karácsonyi ajándékokat? Mutatjuk, mire érdemes figyelni

Az ellenzéki politikus hangsúlyozta, hogy a Kreml vezetője annyira normalizálta a háborút, hogy erre hivatkozva minden régió erőforrásait megpróbálja kiaknázni és a rendszerének alárendelni, amely komoly elégedetlenséget okoz.

Hodorkovszkij ezért úgy véli, hogy Putyin politikája Oroszország „elkerülhetetlen összeomlásához” fog vezetni és még az sem kizárható, hogy atomháború tör ki az egyes részei között. Az ellenzéki politikus szerint az egyes régiók már eddig is megkérdőjelezték, hogy miért kell a bevételük 60 százalékát a központi költségvetésbe befizetni.

Most viszont, hogy azt látják, ezt a bevételt Putyin a különböző kalandozásaira használja, még kevésbé érzik indokoltnak, hogy lemondjanak a bevételükről. Hodorkovszkij úgy véli, az ország szétesését csak úgy lehet elkerülni, ha decentralizálják a hatalmat és valós képviseletet adnak a régióknak.

Az ellenzéki vezető szerint a szövetségi szintet a képviselet valódi helyeként kell használni, nem szabad hagyni, hogy egy független szereplő arra kényszerítse a régiókat, hogy úgy fizessenek, hogy nincs beleszólásuk abba, hogyan költik el a pénzt.

Hodorkovszkij úgy véli, ennek kockázatát Putyin tökéletesen megérti, ezért próbálja úgy előadni a háborút az oroszoknak, mind az élet normális része. Az ellenzéki vezető szerint ebben csak akkor jöhet változás, ha Putyint és a rendszerét teljesen leváltják.

Mint ismeretes, Oroszország nem tekinthető egy etnikailag heterogén országnak, csak a különböző kisebbségek miatt 21 köztársaság található az országban, mint Tatárföld, Csecsenföld, Baskíria, Csuvasföld, stb. Hodorkovszkij arra utalt elsősorban, hogy ezek a régiók próbálhatnak függetlenedni Moszkva uralma alól.

Mely boltok tartanak nyitva december 24-én? Eddig ennyit tudni

Mostanra a legtöbb bolthálózat bejelentette, hogyan döntöttek a témát illetően.