Romlott a diákok étkezési szokása és egészségi állapota
Egy nemzetközi kutatás részeként készült jelentés a hazai iskoláskorúak jólétéről és mentális egészségéről, annak eredménye pedig vegyes képet mutat.
Az iskoláskorúak egészségével kapcsolatos kutatások mintegy 35 évnyi múltra tekintenek vissza Magyarországon, így a most kapott válaszokat illetve adatokat bőven van mivel összehasonlítani.
Németh Ágnes, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának kutatásvezetője szerint problémát jelenthet, hogy a felmérés eredményei szerint a kamaszok kevesebb zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak, mint amit a négy évvel ezelőtti felmérés mutatott, arról nem is beszélve, hogy alacsonyabb lett a rendszeresen reggelizők aránya is. Némiképp pozitív, hogy csökkent a napi édességfogyasztás mennyisége, ám ez nem volt elegendő az elhízás megállításához, ugyanis a túlsúlyosok aránya 5-6%-os növekedést mutat.
A rendszerint négyévente megismételt felmérésből kiderült, hogy a szerfogyasztási arányok a négy évvel ezelőttihez képest hasonló szintet mutatnak, vagyis minden nyolcadik kamasz legalább hetente dohányzik, ami pedig még megdöbbentőbb, hogy minden negyedik középiskolás kipróbált már valamilyen drogot. A lerészegedés aránya ugyanakkor csökkent, bár túlságosan azért nem örülhetünk, hiszen az 5-11. évfolyamon tanulók több mint egyharmada volt már részege élete során.
Szintén problémás, hogy romlott az egészségi állapot megítélése, négyből egy diák nem tartja jónak az egészségét, a fáradtságra és rosszkedvre pedig egyre többen panaszkodnak.