Az Egyesült Királyság ingyenes abortuszt biztosítana az amerikai nőknek
Jelenleg is végeznek terhességmegszakítást tengerentúli betegeken, de borsos áron, a brit orvosok azonban ingyenessé tennék a beavatkozást.
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága a Roe kontra Wade ítélet hatályon kívül helyezésével véget vetett a nők abortuszhoz való alkotmányos jogának, ezért a Brit Orvosi Szövetség (BMA) azt sürgeti, kormányuk ajánlja fel az ingyenes terhességmegszakítás lehetőségét azok számára, akik nem tudják igénybe venni ezt saját országukban.
Az Egyesült Királyságban jelenleg is végeznek abortuszt tengerentúli nőkön, de díjat kell fizetniük érte; ennek ára 480 és 1 510 angol font között mozog a terhesség előrehaladottságától, valamint a beavatkozás típusától – tabletta vagy műtét – függően.
A szerdán rendezett sürgősségi vita keretében a BMA azért szólalt fel, hogy az Egyesült Királyság minden olyan állampolgár számára biztonságos és ingyenes abortusz-ellátást biztosítson, aki ezt kéri, elítélete továbbá az amerikai Legfelsőbb Bíróság döntését, és támogatásáról biztosította azokat az orvosokat, akik az Egyesült Államokban terhességmegszakítást végeznek.
Dr. Lisa Egbert az Amerikai Orvosi Szövetség (AMA) nevében megköszönte a brit kollégák támogatását és háláját fejezte ki, amiért a BMA „az alapvető egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést alapvető emberi jogként ismeri el”.
Az orvosok összességében elfogadták az indítványt, de csak 57 százalék szavazott amellett a záradék mellett, amely arra szólítja fel az Egyesült Királyságot, hogy minden nemzetiség számára biztosítson ingyenes terhességmegszakítást – olvasható a Telegraph cikkében.
Akadnak olyan orvosok is, akik bírálják a lépést, mint a magát kereszténynek valló Dr. Melody Redman klinikai genetikai regisztrátor. Ő úgy véli, az indítvány „térdremegtetővé” válhat, és tovább szítja a feszültséget az egyesületen és az Egyesült Királyság orvosi közösségén belül.
Az abortuszhoz való alkotmányos jog eltörlésekor 13 tagállamban azonnal életbe lépett a tiltás, és már az előjegyzett műtéteket sem végezték el a terhességmegszakításra váró nőkön. Boris Johnson brit miniszterelnök „hatalmas visszalépésnek” nevezte a döntést, és hozzátette, mindig is hitt a nők választási jogában, ezért is biztosítják ezt az Egyesült Királyság törvényei.