Törzsi vezetők és vallástudósok tárgyalnak az afgán lányok iskoláztatási tilalmáról
A találkozót Kabulban tartják, az előzetes feltevések szerint három nap alatt el akarják dönteni a kérdést.
Az afgán törzsi vezetők és vallástudósok ma kezdődő nagyszabású összejövetelén megvitatják a tálibok azon döntését, hogy a 12 évesnél idősebb lányokat nem engedik iskolába járni.
A tálibok, az ultrakonzervatív szunnita muzulmán és többnyire etnikai alapú fegyveres csoportok hálózata tavaly augusztusban, az Egyesült Államok vezette erők kivonulásával átvette az irányítást Afganisztán felett, és véget vetett a háború sújtotta ország stabilizálására irányuló 20 éves missziónak.
A nemzetközi elszigeteltség csak fokozódott, miután a csoport kemény intézkedéseket kezdett bevezetni az iskolába járni kívánó lányokkal és a dolgozni akaró nőkkel szemben, és folyamatosan lehetetlenítik el őket.
A kabuli kormány – amelyet egyetlen ország sem ismert el hivatalosan – nem szívesen enyhítene a nagyon szigorú szabályokon, azonban a törzsi vezetők és a vallási vezetők a konferencia során nyomást gyakorolhatnak rájuk.
„Lehetséges, hogy ezen a találkozón döntés születik a lányiskolák újranyitásáról, arról, hogy a lányok járhatnak-e iskolába vagy sem” – idézi az Independent Ahmad Munib Rasa politikai elemzőt.
Ezen felül más problémák is vannak, amelyeket sürgősen meg kellene oldani: az országban tombol a szegénység, súlyos az élelmiszerhiány és romokban az egészségügy, ezek egyre növekvő halálozási számokhoz vezetnek.
A találkozón a tálibok is részt vesznek a találkozón, de a többen úgy gondolják, hogy csak színjáték az egész, azért, hogy engedékenységet mutassanak, ezáltal pedig megnyugtassák a nyugati országokat, azonban egyes elemzők úgy vélik, hogy a tálibok legfontosabb célja az egység (látszatának) fenntartása.