Megdöbbentő adatok, ez okozza a rákos megbetegedések 10 százalékát Európában
Az unióban évente 2,7 millió embernél diagnosztizálnak rákot, akik közül 1,3 millióan vesztik életüket a betegség miatt.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) kedden közzétett jelentéséből kiderül, hogy a rákos megbetegedések 10 százalékát a környezetszennyezés okozza Európában, ám az esetek többsége megelőzhető lenne.
Ez alapján a daganatos betegségek több mint 10 százaléka olyan tényezőknek tulajdonítható, mint a szennyezett levegő, a passzív dohányzás, az ultraibolya-sugárzás, az azbeszt, egyes vegyipari termékek, illetve más szennyezőanyagok.
Az uniós szervezet szakértője, Gerardo Sánchez szerint a megbetegedések számát „csaknem elhanyagolható” szintre lehetne csökkenteni a megfelelő intézkedésekkel, valamint a jogszabályok szigorú betartatásával.
Az EEA adatai alapján a természetes UV-sugárzás a rákos megbetegedések 4 százalékáért felel, a passzív dohányzásnak való kitettség pedig akár 16 százalékkal is növelheti a megbetegedésekkel kapcsolatos kockázatokat.
Mindemellett a légszennyezés felelős a betegségek és halálesetek egy, illetve két százalékáért, valamint a tüdőrák-megbetegedések 9 százalékáért, azonban a radon (természetes radioaktív gáz) és a munkahelyeken használt egyes vegyi anyagok is hozzájárulhatnak a rák kialakulásához.
Az ügynökség szerint a legkockázatosabb anyagok közé sorolható az ólom, az arzén, a króm, a kadmium, az akrilamid és a peszticidek (növényvédő szerek), továbbá az azbeszt is, amely a becslések szerint a tüdőrákos megbetegedések 55-88 százalékáért felelős – írta a The Straits Times.
Az EU 2005-ben betiltotta az azbesztet, azonban egyes épületekben még ma is jelen van, így a felújítási és bontási munkálatokban részt vevő dolgozók jelentős kockázatoknak lehetnek kitéve. Emellett az unióban évente 2,7 millió embernél diagnosztizálnak rákot, akik közül 1,3 millióan vesztik életüket a betegség miatt.