Nem tetszik az új vagyonnyilatkozat-tervezet a Transparency Internationalnek
Pedig a magyar rendszer egy az egyben az európai uniós szabályokat alkalmazná.
A jelenleg fennálló vagyonnyilatkozati rendszert évek óta folyamatos támadás éri, ezért Kocsis Máté beadott egy javaslatot a módosításra: ezentúl az európai uniós minta lesz használatos, amely azonban sokkal kevesebb dologra terjed ki, mint a magyar.
A Transparency International azonban nemtetszését fejezte ki, jogi igazgatójuk szerint azzal, hogy Magyarország bevezeti az Európai Parlament vagyonnyilatkozati rendszerét, a rossz megoldást még rosszabbra cseréli – írja a Magyar Nemzet.
A jelenleg hatályos vagyonnyilatkozati rendszer legalább nagyon sok tisztségviselőre kiterjed – mondta el a lapnak, miután a Népszavának korábban azt ecsetelte, hogy rossz alternatíva átemelni a magyar gyakorlatba az Európai Parlament vagyonnyilatkozati rendszerét.
Az NGO jogi igazgatója arra hivatkozott, szervezetükkel már 2015-ben kiadtak egy nyilatkozatot, amelyben az EP vagyonnyilatkozatainak átláthatatlanságára hívták fel a figyelmet.
A Transparency jogi igazgatója azonban megerősítette ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász korábbi kijelentését, aki azt mondta, hogy a jelenlegi magyar rendszer Európa legszigorúbb vagyonnyilatkozati rendszerei közé tartozik.
„A kormány a döntésével eleget kíván tenni a nemzetközi intézményekkel folytatott egyeztetéseknek” – mutatott rá Lomnici.
Hozzátette: az európai uniós integráció erősítéséről szól az átemelés, az pedig, hogy a baloldal és a Soros-szervezetek a jelenlegi és jövőbeni vagyonnyilatkozati rendszert is bírálják, az válságos erkölcsi állapotukat mutatja.
Kocsis Máté is azt mondta a javaslat benyújtása kapcsán, hogy remélik, hogy azzal, hogy az uniós és a német szabályokat veszik át, elkerülhetők lesznek a jövőben az ezzel kapcsolatos viták.