Vége a kötelező oltásnak, júliustól Ausztria is visszavonja a döntést
A kötelező oltásról szóló intézkedés megosztotta a társadalmat, az egészségügyi miniszter szerint „senki sem oltatja be magát csak azért, mert azt egy jogszabály előírja”.
Ausztria júliustól eltörli a kötelező oltásra vonatkozó intézkedést, amelyet február elején tettek kötelezővé. A hozzá tartozó szankciók csak március 15-én léptek volna életébe, azonban időközben a kormány úgy döntött, hogy felfüggeszti a szabályozást.
Az előzetes tervek szerint, akár 3600 euróra is megbüntethették volna azt, aki úgy dönt, hogy nem veszi fel a kötelező oltást.
Az intézkedés megosztotta a társadalmat. Egy felmérés szerint az emberek 13 százaléka a kötelező oltás ellenére sem oltatja be magát – még akkor sem, ha büntetés jár érte. Johannes Rauch egészségügyi miniszter úgy véli: az embereket meg kell győzni az oltakozásról és ez csakis önkéntes alapon történhet.
Mostanáig az osztrák lakosság 62,4 százaléka kapta meg valamelyik koronavírus elleni védőoltás mindkét adagját – írja a Telex.
Az egészségügyi miniszter úgy látja: a kötelező oltás kérdése mélyen megosztotta a családokat és a vállalkozásokat egy olyan időszakban, amikor sokan a magas infláció és az ukrajnai háború miatt aggódnak.
Kiemelte, hogy amiatt, mert kötelezővé tették az oltásokat, inkább emelkedett az azokkal szemben táplált ellenszenv, és „sokan már nem ültek le együtt az asztalhoz, nem jártak együtt kirándulni, nem beszélgettek egymással”. A jelen helyzetben az osztrák társadalomnak inkább szolidaritásra van szüksége, mondta a miniszter.
A miniszter azt is hozzátette, hogy a személyes felelősség a továbbiakban is nagyon fontos, ebbe beletartozik az is, hogy az emberek megvédjék magukat és másokat is a fertőzéstől. Ezt úgy tehetik meg, ha nem hagynak fel a maszkviseléssel, a fertőtlenítéssel és a vizsgálatokkal.