Ezek kerülnek ki a képviselők vagyonnyilatkozatából
A képviselők vagyonosodása még kevésbé lesz nyomon követhető.
Mint arról korábban beszámoltunk, Kocsis Máté facebook-bejegyzésében közölte, hogy Magyarországon is bevezetik az Európai Parlament vagyonnyilatkozati rendszerét, „amely lényegében megegyezik a német szabályokkal is.”
A Kocsis Máté (Fidesz) és Simicskó István (KDNP) által benyújtott (ide kattintva elérhető) törvényjavaslatból az is kiderül, hogy a változások a vagyonnyilatkozat mely pontjait érintik. A módosított nyilatkozatban az éves jövedelmet több részletre osztották, különválasztották többek között az állami tisztségből, egyéb rendszeres, alkalmi tevékenységből származó bevételeket is, melyek esetében viszont csak a jövedelmi kategóriát szükséges megadni.
Ugyanakkor a portfolio.hu beszámolója alapján olyan tételek is kikerültek a módosítás során, melyekről korábban kötelesek voltak nyilatkozni. Ilyen például:
- a közeli hozzátartozó vagyona, jövedelme
- a tulajdonban lévő ingatlan
- nagy értékű ingóságok
- a pénzügyi megtakarítások
- a hitelek, tartozások
Ezek hiányában a képviselők vagyonosodása a továbbiakban még kevésbé lesz nyomon követhető, mindazonáltal az eddig érvényben lévő nyilatkozati rendszer alapján sem feltétlenül lehetett a valós vagyoni helyzetet megállapítani.