Szijjártó világossá tette: ezért nem tudja Magyarország támogatni a globális minimumadót
A külügyminiszter elmondta, hogy a globális minimumadó veszélybe sodorná Magyarország gazdasági versenyképességét, ezért nem élvezheti a kormány támogatását.
Slágertéma volt a napokban Emmanuel Macron francia elnök ötlete, a globális minimumadó, azonban Magyarország jelezte: nem tudja támogatni a döntést. Szijjártó Péter az ATV Egyenes beszéd című műsorában ki is fejtette, hogy miért.
Kifejtette, hogy a világgazdaság szereplői között már évek óta téma a globális minimumadó, tavaly pedig már sikerült egy kompromisszumot kötni, arról, hogy a digitális technológiai vállalatok adója és a globális minimumadó kéz a kézben fog járni. Sikerült kialkudni egy átmeneti időszakot és egy úgynevezett degresszív bevezetési modellt.
Azonban azóta óriási változások történtek: kitört egy háború, ez pedig egy tartósan inflációs környezetet hozott magával.
„Világos, hogyha a termelő vállalatokra egy ilyen plusz adóterhet vetnénk ki, márpedig a globális minimumadó egy plusz adóteher lenne, hiszen Magyarországon 9 százalékos a társasági adó kulcsa, a globális minimumadó pedig 15 százalékos adómértéket feltételez, akkor ezeknek a termelő vállalatoknak a működése, az energiaköltségek, az infláció, a kamatok miatt gyakorlatilag veszélybe kerülne” – fejtette ki.
Majd világossá tette: az extraprofitadó nem vonatkozik a termelő vállalatokra, azonban a globális minimumadó őket is érintené – ez a nagy különbség. A külügyminiszter hozzátette, hogy mindez azt is jelentené, hogy munkahelyek tízezrei kerülnének veszélybe Magyarországon.
Elmondta, hogy a degresszív bevezetési időszakban még le lehet vonni az adóból több költséget, például olyanokat, amelyek a munkaerőhöz kapcsolódnak, azonban ez csak az átmeneti időszakban van így, és egyre kevesebb költség jön le belőle, ahogy közelednek a vállalatok az időszak végéhez.
„Jelenleg bármilyen tehernövekedést rátenni a termelő vállalatokra, én azt gondolom, hogy nem helyes” – jelentette ki.
Hozzátette, hogy a támogatásukat azért sem élvezheti a globális minimumadó, mert az a magyar gazdaság versenyképességét veszélyeztetné, Magyarország elveszíthetné a versenyképességi előnyét a többi országgal szemben.
„Nagyon komoly beruházásokért vagyunk versenyben, mi ezt nem engedhetjük meg magunknak, ezért is döntött úgy a kormány, hogy ebben a formában, ebben az időszakban ezt az adóbevezetést nem tudjuk támogatni” – tette hozzá Szijjártó.