Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Komoly kihívások és fejlődési lehetőségek előtt áll a hazai ingatlanpiac

Kulcskérdés lehet az infláció alakulása.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld

Takács Petra

Szerkesztő
TÉMÁK

A magyar ingatlanpiac hosszabb távon ugyan jelentős fejlődés előtt áll, a következő 2-3 évben azonban a fejlesztőkre komoly kihívások várnak az építési és a finanszírozási költségek növekedése miatt – mondta az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) alelnöke kedden Budapesten sajtótájékoztatón.

Kiss Gábor közölte, az inflációs környezet, az energia magas ára hat az építőanyagok árára is, mindez pedig a kivitelezési költségek jelentős emelkedését eredményezi. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Hozzátette, a finanszírozási költségek a magas kamatkörnyezet miatt emelkednek, az utóbbi hatására ugyanis nemcsak a lakásvásárlók törlesztőrészlete, hanem az ingatlanfejlesztők által felvett projekthitelek kamata is emelkedik. A finanszírozási költségek növekedése pedig szintén beépül az árakba.

Az IFK alelnöke az MTI kérdésére elmondta, mindezek hatására az ingatlanfejlesztőknek idén átlagosan 20 százalékkal magasabb költségekkel kell számolniuk, mint egy évvel korábban.

Kiss Gábor kiemelte, minél hamarabb lépéseket kell tenni az infláció lassítására, mert 3 százalék körüli inflációs környezetben lehet kiszámíthatóan, hosszú távon jól végezni az ingatlanfejlesztői munkát, valamint ez szükséges ahhoz is, hogy a vevők és a bérlők kiszámítható üzleti tervek mentén tudjanak döntést hozni.

Arra is kitért, fontos, hogy ebben a nehezebb gazdasági környezetben hogyan alakulnak azok a család- és lakástámogatási rendszerek (csok), amelyek aktívan befolyásolják, hogy mennyi lakás épül Magyarországon. Az elmúlt időszakban évente 20 ezer új lakás épült az országban, a kívánatos azonban 30-35 ezer lenne – tette hozzá.

Beszámolt róla, hogy a magyarországi irodaterületek összessége elérte a 4 millió négyzetmétert, és további fejlesztések zajlanak ebben a szegmensben. Ugyanakkor jelezte, a bérlők a home office részleges fennmaradása miatt megfontoltabban és lassabban döntenek.

A turizmus visszatérése miatt bíznak abban, hogy hamarosan lesz igény újabb szállodakapacitásokra; az ipar, logisztika szegmensben pedig nagyon sok új területet adnak át: tavaly példaul 350 ezer négyzetméterrel bővült a logisztikai terület nagysága.

A rendezvényen részt vettek azok az ingatlanfejlesztők is, akik Párizsban a világ legrangosabb ingatlanfejlesztési versenyén, a FIABCI Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatán (FIABCI World Prix d’Excellence) idén, illetve tavaly első és második helyezést értek el.

Idén a megmérettetésről a magyar ingatlanfejlesztők öt arany és egy ezüst éremmel távoztak: a többfunkciós épület és a fenntartható ingatlanfejlesztés kategóriákban aranyérmet nyert a Szervita Square Building; örökségvédelem kategóriában a Komáromi Csillagerőd végzett az első helyen a Liget Budapest Projekt részeként; városfejlesztés kategóriában a Property Market BudaPart beruházása, a közcélú infrastruktúra fejlesztés kategóriában a Millenáris Széllkapu Park nyert.

Az Atenor fejlesztése a Váci Greens E és F irodaházak pedig ezüstérmes elismerést kaptak irodaház kategóriában. Gönczi László, a FIABCI World Prix d’Excellence Bizottság alelnöke, a FIABCI Magyar Tagozatának elnöke kiemelte, az idei eredmények alapján – az öt aranyéremmel – Magyarország volt a világon a legeredményesebb. A nemzetközi zsűri nagyra értékelte egyebek mellett a magyarországi ingatlanfejlesztés építészeti színvonalat, a kivitelezés megvalósítását és a társadalmi hasznosságát.

MTI

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.