Újabb szoftverhiba ágyazhat meg végérvényesen a Boeing 737 MAX gépek bukásának
A repülőgépgyártó és az illetékes hivatalok sem éppen ilyen fejleményekre számítottak.
A Boeing 737 MAX típusú gépeinek megítélése egy csapásra sokat romlott, amikor tavaly ideiglenesen ugyan, de kivonták őket a forgalomból, miután a típus két katasztrófában is érintett volt.
Akkor teljes átvizsgálást ígért a gyártó, ami még jelen pillanatban is zajlik, így derült fény arra az újabb szoftverhibára. Most épp azzal a programmal akadtak gondok, amely nyugtázza, hogy a repülőgép kulcsfontosságú rendszereit figyelő monitorok jól működnek, vagyis komoly a gond, hiszen ezen a területen egy rossz információ nagyon sokba kerülhet.
A Boeing közölte, hogy minden szükséges javítást illetve szoftverfrissítést elvégeznek annak érdekében, hogy a 737 MAX újra biztonságos legyen, azok ugyanis csak ebben az esetben emelkedhetnek újra a levegőbe. Erre azonban egy darabig még nem kerülhet sor, ugyanis az újabb hiba felfedezése további várakozásra kényszeríti a gyártót.
Nem csoda, hogy a vállalat komolyan veszi a dolgokat, hiszen nem holmi egyszerű meghibásodások és kényszerleszállások miatt rendelték el a típus repülési tilalmát. 2018 októberében az indonéziai Lion Air, majd öt hónappal később az etióp légitársaság szolgálatában álló 737 MAX is lezuhant, a két katasztrófában pedig 346-an vesztették életüket.
A vizsgálatok szerint a gondot minkét esetben az okozta, hogy a gép átesésvédelmi rendszere automatikusan lenyomta a repülőgépek orrát, ami lehetetlenné tette a pilóták számára annak irányítását.