Karácsony Gergely elmondta, hogyan lesz tisztább és élhetőbb Budapest
Karácsony Gergely főpolgármester számára különösen fontos, hogy Magyarország tisztább, élhetőbb legyen, ami komoly szervezést igényel.
Mindannyian tapasztaljuk Budapesten, hogy messze nem egyszerű a helyzet, és nemcsak a közlekedés kapcsán. Számos esetben nagy piszokkal találkozhatunk, míg egyes részek tisztábbak, mint valaha.
Az emberek az utóbbi időben főként a közlekedés szervezésére panaszkodnak, a súlyos dugókra, de a szemetelésről, a piszokról sem feledkezhetünk meg. Ennek kapcsán számolt be most részletes információkról Karácsony, aki a fenntarthatóság jegyében igyekszik elvégezni a munkáját.
„Közösen a tisztább Budapestért! Sitt- és szeméthegytől megtisztított természetvédelmi terület, egységesülő közterület takarítás, vasárnap is nyitva tartó lakossági hulladékudvarok és a szelektív hulladékgyűjtés fejlesztése – csak néhány fontos példa a tavaly megalapított BKM – Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. működésének első sikereiről.” – írta a posztjában Karácsony Gergely.
„Talán érthető, ha környezetvédőként és zöld politikusként számomra a BKM kezdeti működésének egyik legfontosabb eredménye a Tétényi-fennsík megtisztítása volt. A XXII. kerületi, helyi védettség alatt álló területen több évtized alatt mintegy 2700 m3 illegálisan lerakott építési törmelék és szemét gyűlt össze, amelynek eltakarítására korábban senki sem vállalkozott.”
„Ezért fogott össze a BKM két divíziója, az FKF és a Főkert, és hatalmas munkával felszámolták a több mint 4100 tonnányi sitthegyeket. A munkát segítette az FKF Pusztazámori Hulladékkezelő Központja és a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) Természetvédelmi Őrszolgálata is.”
„Feladat-átcsoportosítások is történtek a BKM-en belül. Míg korábban a fővárosi tulajdonú közparkok kezelőjeként a FŐKERT maga gyűjtötte a szemetet a Margit-szigeten, ma ezt az FKF Köztisztasági Divízió végzi, hatékonyabban összehangolva más köztisztasági feladattal, megküzdve a Szigeten mostanában naponta széthagyott több mint egy tonnányi hulladékkal.”
„Átkerült az FKF-hez a Szent István parki és a Vérmezőn található nyilvános illemhelyek üzemeltetése is. Az FKF Köztisztasági Divíziója emellett más fővárosi cégektől is vett át feladatokat, így a BKV busz- és trolimegállóhelyek takarítását. Ennek eredményeképpen valamivel áttekinthetőbb lett a budapesti közterületek tisztántartásának feladata – persze az FKF mellett ebben változatlanul részt vesznek a kerületi önkormányzatok, ingatlantulajdonosok, társasház-kezelők, az üzletek és a vendéglátó helyek is. ”
„Újdonság, hogy munkatársaink rendszeresen elvégzik a város legforgalmasabb közösségi közlekedési csomópontjainak nagytakarítását is. A BKM-en túlnyúló együttműködés keretében a BKK koordinálja a feladatot az FKF Köztisztasági és a FŐKERT Kertészeti Divízió bevonásával. Hasonló együttműködések alakultak ki több kerületi önkormányzattal is, kollégáink többek között az I., a II., a VI., a VIII. és a IX. kerület közterület-fenntartóival tisztítják meg „faltól falig” a kiemelkedően forgalmas helyszíneket, útszakaszokat.”
„Emellett az FKF Hulladékgazdálkodási Divíziója is számos területen fejlesztette a szolgáltatását az elmúlt évben. Így a 4 legnagyobb forgalmú hulladékudvar most már vasárnaponként is fogadja a lakosságot.”
„Fontos előrelépés történt a szelektív hulladékgyűjtés terén is azzal, hogy az italoskarton-dobozok ezentúl a műanyag gyűjtőbe kerülnek. Az új rendszer mindenki számára egyszerűbb és előnyösebb: a lakosoknak is könnyebb így gyűjteni, a tisztább papírhulladékot pedig hatékonyabban, válogatás nélkül lehet újrahasznosítani – a változás legfőbb nyertese tehát a környezet védelme.”