Moldova nyugodt, nincs küszöbön álló közvetlen fenyegetés velük szemben
Nicu Popescu, Moldova külügyminisztere reagált a szomszédjukban zajló háborúra és arra, hogy mekkora a valószínűsége egy háborúnak az ország területén.
Annak ellenére, hogy kétmilliós ország révén Moldova a legkisebb szomszédja Ukrajnának, már legalább 100 ezer háború elől menekülőt befogadtak február 24-e óta. Bár Popescu elismerte, a helyzet meglehetősen nehéz, megköszönte az Európai Uniónak, Nagy-Britanniának, az Egyesült Államoknak, Kanadának és Japánnak a „fantasztikus” segítséget.
Moldova esetében állandóan téma a transznyisztriai konfliktus, az ország keleti részén található, főként oroszok lakta terület ugyanis 1992-ben egy véres szakadárháború keretében kikiáltotta függetlenségét, viszont még Oroszország sem ismerte el azt.
Úgy tudni, jelenleg is mintegy 1500 orosz katona állomásozik Transznyisztriában és az elmúlt idők során meglehetősen instabil volt ott a helyzet, több robbantás is történt, amelynek máig nincsenek meg a felelősei. Popescu azonban nem aggódik:
Az amerikai titkosszolgálat a közelmúltban azt állította, hogy Moszkva megpróbál egy szárazföldi hidat létrehozni a megszállt kelet-ukrajnai területek és Transznyisztria között, elsősorban a Zaporizzsja-Herszon-Mikolajev-Odessza vonalba eső területek elfoglalásával.
Ez egyelőre sikertelen az orosz haderők részéről, mert még a kelet-ukrajnai területek sem sikerült teljes egészében megszállniuk, Herszonnál pedig ellentámadásba lendültek az ukránok. Moldova viszont egyelőre nem idegeskedik, hogy a közelükbe érnének.
Popescu elismerte, hogy magas fokú a bizonytalanság és az instabilitás a régióban, de nem lát arra vonatkozóan „közvetlen vagy küszöbön álló fenyegetést”, hogy ellenséges katonai akciót hajtsanak végre Moldova ellen – fogalmazott a France24-nek.
Popescu ezen felül közölte, hogy Moldova egyelőre nem tagja az Európai Uniónak, egy napon viszont nagyon szeretne az lenne úgy, hogy megőrzi a katonailag semleges státuszát – magyarán a NATO-ba nem terveznek belépni.