Ennyit kellene most fizetnünk az élelmiszerekért árstop nélkül
Jelentős áremelkedés történt az elmúlt időszakban, a friss inflációs adatokból pedig kikövetkeztethető, mennyibe kerülnének a kiválasztott alap élelmiszerek, ha feloldanák az intézkedést.
Bár június végéig még biztosan alacsonyabb áron vásárolhatjuk a kiválasztott élelmiszereket a boltokban – és talán a kormány utána is meghosszabbítja az intézkedést -, egy idő után minden bizonnyal megszűnik az árstop, és hatalmas áremelkedés történik ezeknél a termékeknél.
Évek óta nem látott inflációt mérnek a világ számos országában, köztük Magyarországon, ahol a kormányzati intézkedések – mint a rezsiárak befagyasztása vagy az üzemanyagárstop – ellenére is 10,7 százalékára emelkedett a pénzromlás mértéke.
Az élelmiszer-árstop célja az infláció mérséklése lenne, kétséges azonban, mennyire hatékonyan képes ezt szolgálni, mivel a boltok többsége más termékek árába építi be az elszenvedett veszteséget, a bérnövekedéseknek és egyszeri juttatásoknak miatt ugyanis erős a kereslet.
A legrosszabb helyzetben a kisboltok vannak, amelyek választéka kisebb, és termékeik egyébként is drágábbak; nekik nagyobbat kellene emelnie az áron, hogy kompenzálják a kieső bevételeiket.
A friss inflációs adatokból látható, hogy az árak befagyasztása nem fékezte meg a helyettesítő termékek árának emelkedését, továbbá kikövetkeztethető belőlük, mennyi lenne most az árstopos termékek piaci ára – olvasható a Napi cikkében.
A bontott csirke és a csirkecomb ára 40 százalékkal emelkedett október óta, ezek alapján pedig csirkemell ára májusban 1 600 forint helyett 2 200 felett lenne kilónként. Mivel a beszerzéssel és feldolgozással járó költségek tovább emelkednek, az intézkedés feloldása után várhatóan ennél is magasabb áron juthatunk hozzá a boltokban.
A sertéskaraj ára 25 százalékkal növekedett, ami minden bizonnyal hasonló áremelkedést vont volna maga után a sertéscombot illetően is, amelynek rendes piaci ára jelenleg 1 900 forint körül mozogna.
Ugyancsak 25 százalékkal drágult a pasztőrözött ESL tej is, így a 277 forintos UHT tejért ma 350 forintot kellene fizetnünk bevásárláskor. A rétesliszt ára 45 százalékkal nőtt, amiből kikövetkeztethető a finomliszt árának változása is; árstop nélkül 300 forint körül lenne egy kilogramm ára.
A cukor és olaj árát nehezebb megbecsülni, mert nincs helyettesítő termék, és már nagyon régen láthattunk piaci árat ennél a két terméknél. Az étolaj beszerzési árának hatalmas emelkedése alapján azonban valószínűleg 1 000 forintnál is többet fizetnénk érte literenként az árak befagyasztása nélkül.