Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Szíria elleni invázióról is tárgyalt Putyinnal a török elnök

Egyre inkább úgy tűnik, hogy miközben Ukrajna és Oroszország háborúban áll egymással, egy régóta húzódó közel-keleti konfliktus újra fellángolhat.

...svg content...Amerikai katonai konvoj halad az iraki határ felé az északkelet-szíriai Rász el-Ajn városon keresztül 2019. október 20-án, az észak-szíriai harcokra vonatkozó amerikai-török tûzszünet idején. Az október 17-én kötött tûzszüneti megállapodás értelmében a rendelkezésre álló öt nap alatt a kurd harcosoknak ki kell vonulniuk abból a 440 kilométer széles, Manbidzstól az iraki határig tartó, 32 kilométer mély sávból, ahol Ankara biztonsági övezetet akar létrehozni. MTI/EPA/Ahmed Mardlini
Közel-Kelet
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Recep Tayyip Erdogan, Törökország elnöke ugyanis korábban is jelezte, hogy inváziót tervez indítani Szíria ellen bő egy hónappal azt követően, hogy Irak ellen is megindították ezt, elsősorban a kurdok lakta területek ellen.

Fontos tudni, hogy Törökország és a kurdok között 1984 környékén mérgesedett el a viszony, amikor a Kurd Munkáspárt (PKK) felkeléseket szervezett az ország keleti részén, amelynek következtében már tízezernél is több ember elhunyt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A PKK és annak különböző kurd szövetségesei, mint a Szíriában állomásozó YPG (Népi Védelmi Egységek) is terrorszervezetként vannak definiálva Törökországban és Erdogan elnök tűzzel-vassal próbálja kiszorítani a kurdokat az országból.

Amit a törökök, az irakiak és a szíriaiak kvázi szakadárharcként fognak fel, az valójában a gyarmatbirodalmak rossz felosztásának eredménye, ugyanis a gyarmatbirodalmak felbomlása során a nagyhatalmak nem voltak tekintettel a kurd államiságra, amikor az új határokat meghúzták, így a kurdok állam nélkül maradtak – egyebek mellett ezért is küzdenek a kurdok évtizedek óta.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy míg a kurdokra terroristaként tekintenek a törökök, addig a Szíriában lévő kurd YPG volt gyakorlatilag az Egyesült Államok legfőbb szövetségese, amikor beavatkoztak az országban az Iszlám Állam térhódítása miatt.

Nem véletlen, hogy Washington nem éppen volt boldog, amikor a NATO-szövetséges törökök korábban is beavatkoztak Szíriában, éppen a kurdok ellenében. Erre 2019-ben került sor, amikor az Eufrátesztől keletre lévő területeket uralma alá hajtotta a török hadsereg.

Most pedig Erdogan a Szíria elleni invázió újabb hullámát tervezi, állítása szerint 30 kilométer mélyen akarnak létrehozni egy ütközőzónát, amelyről – mint azt Putyinnal közölte – már 2019-ben megállapodást kötöttek, de még nem implementálták – írja az AP.

Kérdés, hogy ez miként fogja befolyásolni a szíriai erőviszonyokat, különösen arra tekintettel, hogy az orosz hadsereg jelentősen csökkentette jelenlétét az országban az ukrajnai háború miatt, a kormányerők ugyanis orosz segítséggel tudták eddig konszolidálni a hatalmat.