Kim Dzsongun a „halhatatlan szerelem főzeteként” hirdeti a Covid-19 vakcinát
Nem sokkal azután, hogy a koronavírus Észak-Koreában is felütötte fejét, elkezdődött a lakosság beoltása, vezetőjük azonban még a vakcinát is propagandacélokra használja.
Észak-Korea végre megkezdte a koronavírus elleni oltási programját, a Szabad Ázsia (RFA) rádió pedig arról számolt be, Kim Dzsongun „halhatatlan szerelem bájitalként” terjeszti a vakcinákat. Két névtelen forrás szolgáltatott részleteket arról, hogyan játszanak be az oltási helyeken hangfelvételeket Kim „kegyelmes ajándékáról”.
Egy másik forrás, egy helyi lakos arról beszélt, hogy az oltás helyszínén egy hangszóróval ellátott jármű jelent meg, ami hangosan hirdette a főtitkár nagyságát, amiért elkészítette számukra a „halhatatlan szerelem főzetét” – írta cikkében az SCMP.
Phenjan május 12-én erőstette meg az első Covid-esetét, Kim Dzsongun pedig eleinte a tisztviselőit bírálta az ország vírussal szemben adott rossz reakciója miatt. Az azóta eltelt napokban azonban az észak-koreai állami média kitart sokat vitatott állítása mellett, miszerint a járványhullám kezd alábbhagyni.
A szakértők a vírus megjelenésének hírére katasztrófát vizionáltak, tekintettel az ország teljes lakosságának oltatlanságára. Tavaly szeptemberben Észak-Korea visszautasított csaknem hárommillió Sinovac-ot Kínából, mondván, küldjék azokat olyan országba, ahol nagyobb szükség van rá. A BBC szerint Észak-Korea nem reagált az Egyesült Államok vakcina-ajánlatára sem.
Most, hogy a jelek szerint elkezdődött Észak-Korea oltási programja, néhány katona Kimet dicséri, mások azonban elégedetlenek, amiért még nem kapták meg az oltást. A forrás arról számolt be, az emberek érzelemmentesen nézték, ahogyan a katonák énekeltek, sírtak, és azt kiabálták, hogy „Manse”, ami koreaiul tízezer évet jelent, ebben a helyzeten pedig úgy fordítható, hogy „éljen Kim Dzsongun”.
A KCNA állami hírügynökség szerint a lázas betegek száma csütörtökön meghaladta a 3,2 milliót Észak-Koreában, és 69 ember veszítette életét. A BBC szerint az ország a betegséget még nem nevezte meg koronavírusként, a gyenge tesztelési képességek ugyanis akadályozzák az esetek diagnosztizálását.