Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Gigantikus kihívások elé néz a világ: koronavírus, majomhimlő, orosz-ukrán háború

Gigantikus kihívások elé néz a világ: koronavírus, majomhimlő, orosz-ukrán háború

Gigantikus kihívások elé néz a világ: koronavírus, majomhimlő, orosz-ukrán háború
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) etióp fõigazgatója egy felszólalót hallgat a koronavírus-világjárvány ellen folytatott harcról, és a világszervezet elõtt álló jövõ évi, kiemelt fontosságú feladatokról tartott sajtóértekezleten a WHO genfi székházában 2021. december 20-án. MTI/EPA/Keystone/Salvatore Di Nolfi

A WHO főigazgatója aggasztó jóslatot tárt elénk a közeljövő kihívásai kapcsán.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója is reagált az aktuális eseményekre, s aggodalmát fejezte ki a közeljövőben esedékes globális kihívások miatt. A WHO főigazgatója úgy fogalmazott, a világ „hatalmas” kihívásokkal néz szembe, köztük a koronavírussal, az orosz-ukrán háborúval, és a majomhimlővel.

A BBC azt írja, a WHO főigazgatója az ENSZ egészségügyi szakértőivel tárgyalt Genfben a majomhimlő kapcsán, mely Afrikán kívül már 15 másik országban is megjelent. A majomhimlő meglepően gyorsan terjed a világban, s már Európában, az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában és Izraelben is megjelent, eddig pedig összesen több mint 80 megerősített esetet jegyeztek ezekben az országokban.

Fontos megjegyezni, hogy igen csekély az esélye annak, hogy egy ország teljes lakosságát veszélyeztesse a megbetegedés, mely egyébként egy Közép- és Nyugat-Afrika távoli részein jellemző vírus, s mely alapvetően nehezen terjed emberek között, maga a betegség pedig szerencsére enyhe lefolyású.

Az Egyesült Királyság egészségügyi szakértői szerint a legtöbb ember, aki elkapja a vírust, néhány héten belül felépül belőle. A járvány kitörése rendesen meglepte a tudósokat, több országban pedig már ki is adták az új javaslatokat a betegség további terjedésének megfékezésére.

Az Egyesült Királyságban például háromhetes izolációt rendeltek el az érintettek, valamint közvetlen környezetük számára, Belgium pedig az első ország, mely pénteken elrendelte a háromhetes karantént a fertőzöttek esetében. A WHO főigazgatója a találkozó megnyitóján úgy fogalmazott:

„Miközben mi itt beszélgetünk, kollégáink világszerte a járványokkal foglalkoznak: reagálnak az ebola kitörésére a Kongói Demokratikus Köztársaságban, az új majomhimlős megbetegedésekre, a hepatitiszre és az egyre csak gyűrűző humanitárius válságokra Afganisztánban, Etiópiában, Szomáliában, Dél-Szudánban, a Szíriai Arab Köztársaságban, Ukrajnában és Jemenben.”

Hangsúlyozta, jelenleg „a betegségek, aszályok, az éhínség és a háborúk félelmetes összességével állunk szemben, melyet az éghajlatváltozás, a társadalmi egyenlőtlenség, valamint a geopolitikai rivalizálás csak tovább táplál”. A majomhimlő kapcsán pedig kiderült pár fontos információ: a majomhimlő ellen jelenleg nem létezik specifikus oltóanyag, s bár himlő elleni vakcina a legtöbb országban elérhető, a fertőzés megelőzésében ez az oltóanyag 85 százalékos védelmet nyújt a két fertőzés hasonlósága miatt.