Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A járvány két éve alatt közel 4000 étterem, kocsma és szórakozóhely húzta le a rolót

Borzasztóan negatív hatással volt a vendéglátásra és a szórakozóhelyekre a koronavírus-járvány, a KSH legfrissebb adatai szerint ugyanis közel 4000 vállalkozás adta vissza az engedélyét.

...svg content...Fotó: Twenty20
Belföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A KSH legfrissebb adatai szerint a koronavírus-járvány miatt közel 1500 vendéglátóhely zárta be kapuit, mely 6 százalékos csökkenést jelent.

„A covid alatti leállás idején nem mindenki tudta megtartani a kollegáit, így elmentek más szakmába, elhelyezkedtek máshol és nem is térnek vissza a szakmába, félnek is, mert bizonytalan a vendéglátás sorsa, mi is bizonytalanságban élünk, mi lesz itt pár hónap múlva, a Covid vagy a válságnak mi lesz a gyümölcse” Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

– osztotta meg az ATV-vel Teleky Zoltán, a Room Bistro tulajdonosa.

A járvány azonban a kocsmákat és a zenés szórakozóhelyeket sem kímélte: mintegy 2300 vállalkozás volt kénytelen felhagyni tevékenységével, egy DJ szerint pedig a járvány az emberek alapvető hozzáállását is megváltoztatta.

„Az egyértelműen látszik, hogy a közönség most a jót keresi, tehát van igény az éjszakai szórakozásra, megválogatják, hogy milyen közönség közé mennek, most már nem úgy van, hogy kinyitjuk az ajtót és tódulnak be az emberek, hanem oda figyelnek, hova fognak bemenni”

– osztotta meg Magyari Csaba DJ.

Egyetlen pozitívumot azonban mégis lehet találni a járvány idejéből: a cukrászdák száma egyáltalán nem csökkent, sőt, talán még kicsit több üzlet is működött, mint a járvány előtt. Fontos tényező azonban, hogy a forgalom jelentősen visszaesett, a fagylalt és a sütemény pedig jóformán luxuscikké vált. Barabás Zoltán, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség alelnöke úgy látja, a bezárások nem csupán a járványnak köszönhetők:

„A probléma az, hogy bérek közterhe, az energiaárak 10-15-ször emelkedtek a vendéglátásban, a nyersanyagokról nem is beszélve. Amit eddig meg tudtunk venni csirkemellet, az most 2-2500-ért vásároljuk meg. A másik oldalról a kereslet nem jelentkezik olyan formán, hogy ezen keresztül tudjunk kompenzálni”.