Látszik a fény az alagút végén az államcsődbe jutott Sri Lankán
Sri Lanka volt az első ország, amelyet teljesen falhoz vágott a koronavírus-járvány és az orosz-ukrán háború hatásai, az ázsiai nemzetnek a közelmúltban kellett bejelentenie a fizetésképtelenséget.
Sri Lanka legtöbb benzinkútjában teljesen kifogyott az az üzemanyag, az ország pedig az 1948-as függetlenné válása óta a legbénítóbb gazdasági válsággal néz szembe. Az ország kereskedelmi központjában, Colombóban már kis kannákkal próbálkoznak a lakosok, miközben állig felfegyverzett katonák őrzik a rendet.
A bénító válság miatt lázadások törtek ki, a kormány az összeomlás szélére került, jelenleg hihetetlen kármentés zajlik. A lázadásokat a hadsereg bevetésével fékezték meg, benzin híján pedig üresek a közutak, az emberek egy jó része egyszerűen otthon ül.
E helyzet közepette hangzik felüdülésként a Sri Lanka-i Központi Bank kormányzójának, P. Nandalal Weerasinghének a bejelentése, miszerint az országnak sikerült külföldi valutát szereznie, amivel tud üzemanyagért és főzőgázért fizetni – írja a Reuters.
Ennek köszönhetően az országba a közeljövőben új szállítmányokat tud szerezni, 130 millió dolláros értékben, amelyet főként a Világbank által nyújtott segély és a külföldön dolgozók által hazaküldött pénzből tudtak felszabadítani.
A kormányzó bejelentette azt is, hogy nem fog alapkamatot emelni a Sri Lanka-i központi bank, mert úgy érzik, elegendő az áprilisi masszív, hét százalékos alapkamat-emelés. Bár kiemelte, a következő hónapokban a 40 százalékot is elérheti az infláció, de a fogyasztói oldalról ez már enyhülni látszik, elsősorban az ellátási oldalról okoz ez továbbra is problémát.
Weerasinghe egyébként bejelentette, maradni fog a központi bank kormányzói posztján, miután bő egy hete belengette, hogy politikai stabilitás hiányában le fog mondani. A politikai válságot végül úgy sikerült megoldani, hogy Ranil Wickremensinghe ellenzéki politikust nevezték ki következő miniszterelnöknek, aki már négy miniszterét meg is nevezte, noha a pénzügyminiszterét még nem.
Sri Lanka gazdasága korábban jelentős mértékben függött a turizmustól, a koronavírus-járvány miatti leállás azonban komoly bevételkiesést okozott. A populista adócsökkentések és az emelkedő olajárak szintén hozzájárultak a helyzethez, ami a kormány bukását is okozta végül.
Más tényezők is azonban befolyásolták a helyzetet, ami Magyarország számára is intő jel lehet: Sri Lanka szintén erősen hagyatkozott az üzemanyagárakba történő állami beavatkozásba, azonban ez tarthatatlanná vált. A korábbi Sri Lanka-i kormány egyik legrosszabb döntése azonban kétségtelenül a műtrágya betiltása volt, amely komoly pusztítást végzett az ország mezőgazdaságában.
Ezen döntések és körülmények együttes hatása pedig az lett, hogy Sri Lanka fizetésképtelenné vált, miután nem tudta teljesíteni az esedékességig a külföldi adósságait. A Központi Bank jelezte, jelenleg az átstruktúráláson dolgoznak, és egyelőre mondhatni, megelőző csődben vannak.