Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

„Erdogan egy második Oszmán Birodalmat akar létrehozni”

Nagyon kemény kritikával illették Recep Tayyip Erdogan török elnököt, miután kijelentette, nem támogatja Finnország és Svédország csatlakozását a NATO-ba.

...svg content...Recep Tayyip Erdogan török elnök a 19 legnagyobb fejlett és feltörekvõ gazdaságot, valamint az Európai Uniót tömörítõ csoport kétnapos csúcstalálkozójára érkezik Rómában 2021. október 30-án. MTI/EPA-ANSA/Pool/Ettore Ferrari
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Daniel Pipes, a Middle East Forum szakértője a lengyel TVP World tévécsatornának adott interjújában ekézte keményen a török elnököt, szerinte ki kellene zárni az országát a NATO-ból, ugyanis semmi keresni valójuk a szövetségben.

Pipes úgy véli, Törökország egy fontos ország, a második legnagyobb katonai hatalom a NATO-ban, és feltehetően a Pentagonban úgy gondolják, Törökországban ez csak egy rossz időszak és majd visszatérnek ahhoz, hogy „jó szövetségesek legyenek”. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Pipes szerint azonban ez egyáltalán nem jó felmérés, úgy véli, Törökország változása az elmúlt 20 évben ahhoz hasonlítható, mint amit Iránban vittek véghez, miután megbuktatták a shah-hot és az ajatollah került hatalomra.

„Erdogannak két célja van: az egyik, hogy az iszlám törvényeket, a Shariát vezesse be Törökországban és befolyásoljon más országokat, hogy ők is tegyék ezt; a másik, hogy Törökországból egy második Oszmán Birodalmat, egy szuperhatalmat csináljon”

Pipes szerint Törökországnak gyakorlatilag Kataron és Azerbajdzsánon kívül senkivel nem volt jó kapcsolata, Oroszországgal például Líbiában, Szíriában és a Hegyi-Karabahban is ellentétes oldalon harcolnak, egyebek mellett orosz vadászgépeket is lőttek le.

A szakértő megemlítette azt is, hogy Törökország és Kína között annyi „megállapodás” volt, hogy közösen kezdték el üldözni a muszlim vallású ujgur lakosságot, de ezen kívül a másik szuperhatalommal sincs túl jó kapcsolatuk.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.