Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az ellenzék csak a másik fél összerogyásával tudna talpra állni

Hubai László választástörténész szerint „rendkívül nehéz kormányzás következett volna“, ha nyer az ellenzék, a megegyezésről nem is beszélve. 

...svg content...Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Belföld
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

A Népszava kérdezte Hubai László választástörténészt a jelenlegi helyzetről, párhuzamot vonva a Horthy-korszakkal és a bethleni konszolidációval, kiemelve, hogy a két világháború között az eleve nem túl erős baloldal egyre csak gyengült, miközben a kormányzó jobboldal mellett előretört a szélsőjobboldal.

A kérdésük arra vonatkozott, hogy ugyanúgy elsorvad-e a baloldali-liberális tábor, ahogy az a Horthy-korszakban bekövetkezett.  Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Hubai leszögezte, hogy nem jós, de politikai elemző sem, de „a mai állapotok megértéséhez fontos tisztában lenni azzal, hogy az Egységben Magyarországért antagonisztikus választási koalíció volt“. 

„A hatpárti szövetség egyetlen céllal jött létre: azért, hogy leváltsa Orbán Viktort. A szövetségben volt baloldali, liberális, zöld és jobboldali párt is. Mire elkészült a közös program, elfogyott az erő és az energia“ – véli. 

„Amikor a nácikat elzavarták a francba, akkor rövid átmenet után rögtön nekifeszültek egymásnak. A siker elmaradása esetén különösképpen igaz, hogy az ilyen szövetségek felbomlásra vannak ítélve. A választási vereség után törvényszerűnek tartom, hogy a magyarországi ellenzék pártjai szétváljanak. Ha a kis pártok nem lesznek elég ügyesek, akkor el fognak tűnni. Olyan párt még nem volt a rendszerváltás óta, amely kimaradt a parlamentből, aztán saját erejéből vissza tudott kerülni“ – mondta. 

Véleménye szerint „rendkívül nehéz kormányzás következett volna“, ha az ellenzék nyert volna, erre pedig holland példát hozott: „gondoljunk bele, hogy a más politikai kultúrával rendelkező Hollandiában 272 napig tartottak a koalíciós tárgyalások, pedig ott ennek van hagyománya, és csak négy pártnak kellett megállapodásra jutnia“. 

A kérdésre, hogy van-e esély arra, hogy egy olyan színes társaság, amilyen a magyar ellenzék, vesztes helyzetből talpra tud állni, egyértelműen kijelentette: „csak akkor, ha a másik fél összeroggyan“. 

„A magyar történelemben egyetlen alkalommal fordult elő, hogy hasonló viszonyok között az ellenzék győzni tudott, de ez még 1905-ben történt, jóval több mint száz évvel ezelőtt. Persze, ezzel nem felmentést akarok adni a a mai ellenzéknek. Bármilyenek is a körülmények, a politikai küzdelmet folytatni kell“ – tette hozzá. 

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.